www.skdp.sk

Účtovanie stravných lístkov a DPH

Otázka:

Spoločnosť má problém s kalkuláciou a účtovaním stravných lístkov agentúrnych a kmeňových zamestnancov. Hlavný dôvod spochybnenia je DPH na výstupe. V akej výške je spoločnosť povinná odvádzať DPH zo stravných lístkov? Je to zo vstupnej ceny lístka bez DPH, čiže na výstupe spoločnosť odvedie to, čo si uplatnila na vstupe? Alebo je to len hodnota, ktorú strhne zamestnancom, čiže zamestnancom strhne 0,50 € (z toho základ dane 0,42 € a DPH 0,08 €), na výstupe bude suma len 0,08 €? Na vstupe je to došlá faktúra od poskytovateľa stravy: účet 213 (3,11 €), 343 (0,62 €)/321 (3,73 €).

Stravu agentúram spoločnosť nefakturuje, účtuje sa do nákladov. To znamená, že ju agentúry nezahŕňajú do fakturácie za ostatné mzdové náklady. Rovnako spoločnosť postupuje pri vlastných zamestnancoch, len namiesto účtu 518 sa používa účet 335. Ako je to správne? V druhom prípade bude musieť zamestnávateľ navýšiť príspevok zo sociálneho fondu o hodnotu DPH? 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 
banner_DC3_new_500x180

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk, www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk,www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

Súvisiace komentované ustanovenia

AUTOR

Ing. Zuzana Uríková

DSC_3020___120x180.jpg

Poradca v oblasti daní a účtovníctva. Trinásťročné skúsenosti v ekonomickej a účtovnej oblasti. Osemročná prax poradenstva, konzultácií v oblasti účtovníctva a práca s ekonomickým softvérom, písanie odborných článkov, lektorská prax. Denne poskytuje odborné poradenstvo desiatkam našich klientov.

Dátum publikácie

20.09.2016

Právne oblasti

Daň z pridanej hodnoty
Daň z príjmov