www.skdp.sk

Úprava odpočítanej dane

Otázka:

Spoločnosť vlastní budovu, ktorú využíva na prenájom kancelárií a obchodných priestorov.

Priestory prenajíma takto:

platiteľom DPH nájomné + DPH,

neplatiteľom DPH nájomné bez DPH.

Budova je rozdelená na dve strediská – prízemie a I. a II. poschodie.

Prízemie, kde každému účtuje nájomné + DPH. Prízemie v budove prešlo v minulom roku kompletnou rekonštrukciou a zhodnotenie sa zaradilo samostatne ako budova – prízemie, ktoré sa samostatne aj odpisuje. Pri tomto stredisku si z nákupov uplatňuje spoločnosť celkovú DPH na vstupe.

Na I. a II. poschodí je 10 nájomníkov, ktorým sa účtuje nájomne bez DPH a 2 nájomníkom sa účtuje nájomné + DPH. Všetky nákupy na PHL alebo opravy sa na vstupe uplatňujú prepočtom – koeficientom. Ak by odišli tí dvaja nájomníci a ostali by iba nájomcovia, ktorým sa neúčtuje DPH, ako by sa uplatňovala DPH na vstupe, ak by sa nákupy týkali len I. a II. poschodia? Pri uplatňovaní faktúr za elektrinu, plyn uplatňuje spoločnosť prepočet koeficientom, pretože tie sa týkajú celej budovy.

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia portálu
s predplateným prístupom.

 
banner_DC3_new_500x180

 

Registračný formulár nájdete na tomto odkaze: REGISTRÁCIA


V prípade, že ste registrovaný na portáli www.epi.sk, www.pp.sk, www.vssr.sk, www.danovecentrum.sk, www.mzdovecentrum.sk, www.manazerskecentrum.sk,www.profivzdelavanie.sk alebo www.zakon.sk môžete na prihlásenie použiť prihlasovacie meno a heslo z týchto portálov.

AUTOR

Ing. Nadežda Cígerová

DSC_3181___120x180.jpg

Poradca v oblasti daní a účtovníctva. Vyštudovaný odbor Účtovníctvo a Auditorstvo. Trinásťročná prax v ekonomickej sfére zahraničných podnikateľských subjektov v oblasti účtovníctva, financií s účasťou na implementovaní vnútropodnikových procesov (aj v rámci interného auditu kontroly kvality). Profesionálna znalosť anglického jazyka - pre komerčnú prax so zameraním na ekonomiku a manažment. Denne v rámci daňovej pohotovosti radí niekoľkým desiatkam našich zákazníkov.

Dátum publikácie

21.07.2016

Právne oblasti

Správne právo
Dane a poplatky
Daň z pridanej hodnoty