Úrok z pôžičky - miesto dodania

Spoločnosť poskytla pôžičku spoločnosti so sídlom v Maďarsku. Maďarská spoločnosť nemá IČ DPH. Nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť – nemá žiadne tržby zo služieb a ani z predaja tovaru (z hospodárskej činnosti) a ani z finančnej činnosti. Spoločnosť nemá ani žiadneho zamestnanca (podľa vyjadrenia zástupcu tejto spoločnosti). Pôžička + úroky boli splatené v 9/2016. Ide o finančné služby oslobodené od DPH podľa § 39 ods. 1 písm. a) zákona o DPH. Odplatou sú dohodnuté úroky. Miesto dodania služby je podľa § 16 ods. 16 zákona o DPH tuzemsko? Majú sa tieto úroky uviesť v daňovom priznaní k DPH na r. 15? V súhrnnom výkaze sa neuvedú. Ak by bola pôžička poskytnutá zdaniteľnej osobe v členskom štáte EÚ, miesto dodania by bolo podľa § 15 ods. 1 teda mimo SR? V daňovom priznaní by sa úroky nevykazovali a v súhrnnom výkaze sa vykazujú alebo nie, keďže ide o službu oslobodenú od dane?

Dátum publikácie:13.12.2016
Autor:Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od:1.1.2010

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia 
s predplateným prístupom.

Prihlásiť

 

 

Nemáte prihlasovancie údaje?

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 231,00 € s DPH

Objednať ročný prístup v e-shope zakon.sk

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

PRÉMIOVÝ PRÍSTUP NA 7 DNÍ ZDARMA! Stačí sa zaregistrovať: 

 

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Súvisiace príklady z praxe

Funkcie

Partner