Daňová supervízia z pohľadu firmy

Cieľom článku je zdôrazniť význam a prínosy daňovej supervízie pre konkrétny daňový subjekt. V daňovej supervízii ide najmä o to, že kombinácia viacerých skúšok správnosti (konkrétnych úrovní supervízie) znižuje riziko daňovej nesprávnosti.

Dátum publikácie:14. 6. 2017
Autor:Ing. Emil Burák, PhD.

tt_panacik-s-lupou-nad-danami

Zodpovednosť naučila ľudí kontrolovať a znalostný manažment v teórii i pragmatizmus v riadení v praxi im k tomu dáva viac možností.

Dane patria medzi najzložitejšiu problematiku i pre zdatných odborníkov z ekonómie a práva. Určite sa pri nich oplatí spoliehať sa na znalosti i rady najlepších. Napriek tomu však aj tieto treba podrobiť tzv. kvalifikovanej oponentúre a to znamená i realizovať viacnásobné skúšky správnosti, resp. viacúrovňové kontroly.

Cieľom tohto článku je zdôrazniť význam a prínosy daňovej supervízie pre konkrétny daňový subjekt operujúci na trhu ako firma, podnik alebo podnikateľ. V daňovej supervízii ide najmä o to, že kombinácia viacerých skúšok správnosti (konkrétnych úrovní supervízie) znižuje riziko daňovej nesprávnosti. 

Daňová supervízia

V súlade s cieľom tohto príspevku predstavuje a znamená viacnásobnú kontrolu a viacúrovňový dozor nad procesom zdaňovania vo firme. Čiže výber múdrych skúšok správnosti a ich vhodná kombinácia. Cieľom je predovšetkým podpora, aby celá správnosť zdaňovania nebola hodená len a len na plecia jedného jediného (často preťaženého) človeka vo firme a jeho dve kontrolujúce oči, ale rovnomernejšie rozložená na plecia viacerých funkcií – napríklad rozložiť bremeno zodpovednosti a zvýšiť tak mieru hedgingu (zaistenie rizika) vo firme (podniku) rozdelením supervízie zdaňovania medzi konkrétnych živých pracovníkov firmy a neživé procesy firmy.

Príklad č. 1:

Články daňovej supervízie v strednej a veľkej firme

Živí pracovníci firmy – ktorí najviac strážia kvalitu zdaňovania (tvorivé činnosti, mozog a srdce) sú v závislosti od veľkosti firmy predovšetkým pracovné pozície: finančný riaditeľ, riaditeľ odboru kontrolingu, vrchný ekonóm, daňový špecialista firmy, hlavná účtovníčka.

Neživé procesy firmy – predovšetkým vnútorná kontrola (interný audit) a vonkajšia kontrola (externý audit). Ide najmä o pracovné systémovo-procesné prístupy, technické postupy, technológie (rutina, stereotypné činnosti).

Živí ľudia (pracovníci firmy) sú cennejší ako neživé stroje (počítače) podľa logického princípu i logistickej premisy priorít. Tie by mali odrážať dôsledne fakt, že človek ako živý organizmus vždy bol, je a bude viac ako akýkoľvek neživý mechanizmus (napríklad hoci aj najvyspelejšia umelá inteligencia práve vyvinutá v technických inováciách).

Štát daňovej supervízii vychádza v ústrety daňovou humanizáciou

Podľa medializovaných správ z januára 2017 (napr. 30. 1. 2017, Zdroj: finweb.sk; hnonline.sk v článku „Neplatíte dane, napravte to. Štát bude firmy varovať pred chybami“) štát na Slovensku má záujem uľahčiť zdaňovanie firmám aj tým, že uvažuje od leta 2017 zaviesť tzv. „soft warning“. To v praxi znamená, že Finančná správa SR (www.financnasprava.sk) začne už čoskoro upozorňovať firmy na to, že majú nezrovnalosti na daniach. Skôr ako bude štát podnikateľov trestať sankciami, pošle im takzvané „jemné upozornenie“. Firmy tak získajú čas na to, aby si odstránili svoje resty. Daňoví odborníci chvália tento krok ako rozumný ďalší pilier k nutnej daňovej humanizácii a skvalitňovaniu daňového servisu v SR.

„Vďaka,soft warningu‘ firmu slušne upozorníme, že môže podať dodatočné daňové priznanie. Ešte vážnejší problém je, keď sa podnikateľ ocitne v podvodnej karuselovej schéme. Firmy budeme upozorňovať aj na to,“ povedal v rozhovore pre HN v januári 2017 šéf Finančnej správy František Imrecze. Systém tak bude varovať aj nepoctivých podnikateľov. Imrecze totiž predpokladá, že vďaka soft warningu začnú podvodníci meniť svoje správanie. Niekedy stačí, že zločinec vie o riziku, že mu na to prídu. Vtedy môže byť takéto opatrenie účinné. Novinka by mala zároveň pomôcť spoločnostiam, ktoré sa ocitli v problémoch neúmyselne. Pri množstve povinností sa podnikateľovi môže stať, že zabudne zaplatiť preddavok alebo daň. Pripomienka mu umožní nedostatky dodatočne napraviť. Aktuálne informácie avizujú, že systém začne fungovať v prvej polovici tohto roka.

Supervízia ako kontrola v tom najširšom slova zmysle

Supervízia je druhom kontroly. Kontrola je prejavom zodpovednosti a tvorí nedeliteľnú súčasť riadenia. Čím viac rizík, tým viac kontroly – tak velí zdravý sedliacky rozum. Paradoxom je, že kým v centrálnej ekonomike (socializmus) aj na Slovensku vytýkali a vyčítali mnohí, že máme zbytočne priveľa kontroly a plánovania, odrazu v kapitalizme nechcú uveriť, že kontroly a plánovania je v trhovej ekonomike ešte viac.

Ak chce byť zajtrajší svet lepší ako ten dnešný, bez kontroly sa to nezaobíde. Cesta k dobru od zla nevedie len cez znalosti, ale aj cez kontrolu. Minimálne v zmysle snahy o reguláciu hlúpych. Bertrand Russell to vyjadril exaktne: Problém v dnešnom svete je ten, že inteligentní ľudia sú plní pochybností, zatiaľ čo hlúpi ľudia sú plní sebavedomia!

Kontrola má širšie i užšie chápanie, viac foriem, druhov, postupov, metód i techník. Najskôr objasníme základné rozdiely medzi univerzálnou kontrolou, auditom a kontrolingom a následne prejdeme ku špeciálnej kontrole – t. j. k daňovej kontrole. 

 

Článok je uvedený v skrátenom znení. Celý článok vrátane informácií o kontrole, audite, kontrolingu, daňovej kontrole a daňových rizikáchDaňová supervízia z pohľadu firmy

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Emil Burák, PhD.

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.