Nárok na odpočítanie DPH pri občerstvení, účtovanie v PÚ

Firma nakupuje občerstvenie na zasadnutia štatutárneho orgánu, konkrétne chlebíky, ktoré predávajú aj s alumíniovou táckou. Nákup chlebíkov sa účtuje ako pohostenie a bez nároku na odpočítanie DPH, tácka sa účtuje do spotreby a zároveň si firma odpočítava DPH. Je tento postup správny?

Dátum publikácie:20. 7. 2020
Autor:Ing. Nadežda Cígerová

iStock_000008376172XSmall

Otázka:

Firma nakupuje občerstvenie na zasadnutia štatutárneho orgánu, konkrétne chlebíky, ktoré predávajú aj s alumíniovou táckou. Nákup chlebíkov sa účtuje na účet 51302 - pohostenie, bez nároku na odpočítanie DPH a tácka sa účtuje do spotreby na účet 50102 a zároveň si firma odpočítava DPH.

Je uvedený postup správny?

Vzniká nárok na odpočítanie DPH? 

Odpoveď:

Za predpokladu, že sa občerstvenie predáva na jednorazovej tácke - chlebíky sú na nej položené a zabalené, potom na tácku sa má nahliadať obdobne ako na nákup chlebíkov. 

V súlade s § 22 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov sa do základu dane dodávaného tovaru zahrnú aj náklady na balenie. Dodávateľ teda balné, poprípade prepravu považuje za súčasť dodávaného tovaru (berie sa to ako celok).

V prípade odberateľa by teda celé plnenie (vrátane jednorazovej tácky) malo byť účtované na 51302 bez nároku na odpočítanie DPH.

Avšak, ak by išlo o tácku, ktorá sa následne môže dať napríklad do kuchynky pre zamestnancov, t. j. je použiteľná na viacero účelov, aj na prípadné propagačné akcie v rámci firmy a podobne, potom je možné účtovať na účet 501102 a uplatniť nárok na odpočítanie DPH. 

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Nadežda Cígerová

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace aktuality

Súvisiace účtovné súvzťažnosti

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.