Ubytovanie zaplatené za obchodných partnerov

Spoločnosť, výrobca vína, zorganizovala pre svojich obchodných partnerov ochutnávku nového ročníka svojich vín. Spoločnosť zabezpečila prenájom miestnosti, keďže nedisponuje vhodným priestorom pre takúto akciu. Zároveň bolo pozvaným obchodným partnerom zaplatené ubytovanie s raňajkami. Je náklad na takéto ubytovanie daňovým výdavkom? Má spoločnosť nárok na odpočítanie DPH?

Dátum publikácie:29. 7. 2020
Autor:Ing. Zuzana Uríková

tt_ruka-s-platobnou-kartou-a-notebookom

Otázka:

Spoločnosť s r. o., výrobca vína, zorganizovala pre svojich obchodných partnerov ochutnávku nového ročníka svojich vín.

Spoločnosť zabezpečila prenájom miestnosti, keďže nedisponuje vhodným priestorom pre takúto akciu. Zároveň bolo pozvaným obchodným partnerom zaplatené ubytovanie s raňajkami.

Je náklad na takéto ubytovanie daňovým výdavkom?

Má spoločnosť nárok na odpočítanie DPH?

Odpoveď:

Výdavky sú daňovo uznané vo väzbe na § 19 ods. 2 písm. k) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v prípade, že sú vynaložené s cieľom prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov. Zároveň výdavok na reklamu súvisí s činnosťou daňovníka a bol vynaložený so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka.

Prenájom priestorov a služby spojené s prenájmom priestorov budú uznanými daňovými výdavkami v súlade uvedeného paragrafu.

Podľa § 21 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov daňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 17 eur za jeden predmet. To znamená, že ani úhrada za iné služby bezodplatne poskytnuté obchodným partnerom, napr. ich ubytovanie, nie je daňovým výdavkom.

 

Odpoveď je skrátená. Celé znenie odpovede nájdete: Ubytovanie zaplatené za obchodných partnerov

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Zuzana Uríková

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace účtovné súvzťažnosti

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.