Vyjadrenie SKDP k projektu e-Kasa

Slovenská komora daňových poradcov považuje zavedenie systému e-Kasa za dobré riešenie, ktoré môže priniesť značné výhody tak pre finančnú správu, ako aj pre podnikateľské subjekty.

Dátum publikácie:8. 6. 2018
Autor:SKDP

skdp

Prinášame vyjadrenie Slovenskej komory daňových poradcov k projektu e-kasa, ktorý predstavila Finančná správa SR:

Mária Janušková - Slovenská komora daňových poradcov:

Slovenská komora daňových poradcov víta všetky opatrenia, ktoré pomáhajú v boji proti daňovým podvodom.

Zavedenie systému e-Kasa považujeme za dobré riešenie, ktoré môže priniesť značné výhody, tak pre finančnú správu, ako aj pre podnikateľské subjekty. Jednou z nich je aj zníženie počtu daňových kontrol, respektíve zvýšenie ich adresnosti (efektivity).

Otázkou však je, či a nakoľko realizovateľné bude technické riešenie e-Kasy. Podnikatelia sa musia pripraviť na dodatočné náklady na úpravu pokladníc či povinné zavedenie internetu.

 

Tlačová správa Finančnej správy

Eliminujeme podvody vo finálnej spotrebe 

BRATISLAVA, 08.06.2018

Finančná správa pripravuje projekt online napojenia všetkých pokladníc na portál finančnej správy. Od roku 2012 zaviedla už desiatky opatrení z akčných plánov boja proti daňovým podvodom. Vďaka tomu znížila daňovú medzeru zo 41 % na 26 % a do štátnej pokladnice priniesla viac o približne 3,7 mld. eur. Ani daňová medzera na úrovni 26 % však nie je ideálny stav, preto prichádza finančná správa s novým projektom eKasa. Nový systém prinesie výhody nielen podnikateľom, ale aj kupujúcim.

Prezident finančnej správy František Imrecze predstavil nový projekt finančnej správy – projekt eKasa.

Ide o online napojenie všetkých pokladníc na finančnú správu.

V praxi to bude znamenať, že o každom nákupe/transakcii bude mať finančná správa informáciu okamžite, nakoľko každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku eKasa. Podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy. Už od roku 2015 platí, že pokladnice musia byť pripojiteľné na internet.

Návrh navyše počíta s liberalizáciou v oblasti koncových zariadení – na vydávanie bločkov môže slúžiť nielen pokladnica, ale napríklad aj mobil či tablet. 

„V prvej etape chceme k eKase pripojiť segment HORECA – hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice. Neskôr maloobchod, služby a ostatné sektory. Predbežne hovoríme o termínoch apríl a júl 2019,“ vysvetlil prezident Imrecze. „Našim cieľom je pomôcť podnikateľom, ale aj kupujúcim. Projekt prinesie podnikateľom zníženie administratívnej záťaže, zníženie nákladov a kupujúcim zase zvýšenie ochrany pred nespoľahlivými subjektami, ale napríklad aj elektronické bločky. Nám projekt prinesie zvýšenie efektivity kontrol, nárast výberu DPH a elimináciu podvodov,“ doplnil prezident finančnej správy. 

Výnosy z postupného celoplošného zavedenia eKasy v roku 2019 odhaduje finančná správa na 72,3 mil. eur. a 117,9 mil. eur v roku 2020, následne každý ďalší rok približne 122 mil. eur. Zavedenie eKasy zníži daňovú medzeru na DPH v sektoroch HORECA (hotely, reštaurácie, kaviarne), v sektore maloobchodu a v sektore služieb o 15%. Suma daňovej medzery na DPH v spomínaných sektoroch za rok 2014 totiž dosahovala výšku až 491 mil. eur. 

Celkový odhadovaný finančný dopad na strane štátu, resp. finančnej správy na zavedenie eKasy predstavuje čiastku 18 mil. eur s DPH. Klesnúť by mali celkové prevádzkové náklady podnikateľských subjektov na údržbu pokladníc a to v priemere o 56 eur na pokladňu. Zavedenie e-Kasy si vyžiada dodatočné náklady v prevádzkach, ktoré nemajú internetové pripojenie. Z počtu 123 000 podnikateľských subjektov s ERP by malo ísť o 19% podnikateľských subjektov. 

Na príprave novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice pracuje finančná správa spoločne s ministerstvom financií už niekoľko mesiacov. Za ten čas sa uskutočnili viaceré verejné konzultácie priamo na ministerstve financií, k téme sa stretla aj Konzultačná rada prezidenta finančnej správy. Návrh zákona je tak široko diskutovaný na odbornej úrovni s podnikateľskou verejnosťou (zástupcami poskytovateľov pokladničných riešení, Slovenskou asociáciou registračných pokladníc, Slovenskou komorou daňových poradcov, Slovenskou asociáciou malých a stredných podnikov a živnostníkov a ďalšími). 

Podnikateľské subjekty na stretnutiach podporili online-nizáciu, ktorá zabezpečí spoľahlivé, bezpečné a odkontrolovateľné odosielanie údajov na finančnú správu. Diskutovanou otázkou je ešte uchovávanie údajov aj v samotnej pokladnici. Návrh zákona by mal byť už v najbližších týždňoch pripomienkovaný aj v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Rokovania tak budú pokračovať.

 

Zdroj obrázku: www.financnasprava.sk

Poznámky pod čiarou:


Autor: SKDP, Slovenská komora daňových poradcov

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace videoškolenia

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.