Zásadné zmeny v zlučovaní firiem – ďalšie opatrenia znižujúce atraktivitu podnikateľského prostredia

Pre firmy, ktoré plánujú zlúčenie, splynutie alebo naopak svoje rozdelenie sa pripravuje opäť zásadná zmena v zdaňovaní.

Dátum publikácie:23. 10. 2017
Autor:SKDP

tt_logo-skdp_a

Navrhovaná novela zákona o dani z príjmov prinesie viaceré zmeny.

Pre firmy, ktoré plánujú zlúčenie, splynutie alebo naopak svoje rozdelenie sa pripravuje opäť zásadná zmena v zdaňovaní. Po prijatí novely už nebude možné oceňovať tieto transakcie aj v pôvodných cenách (teda nákupných), ale bude možné vychádzať len z reálnych trhových cien. 

Príkladom môžu byť nehnuteľnosti, ktoré firma vlastní. Cena nehnuteľností počas rokov zvyčajne rastie. Ak sa chcú dve firmy zlúčiť, tak doteraz si mohli zvoliť taký spôsob realizácie zlúčenia, že tento nárast v cene nemuseli v momente zlúčenia zdaňovať. Od nového roka rozdiel medzi pôvodnou a reálnou cenou budú musieť pri zlúčení zdaňovať, a to aj napriek tomu, že si nehnuteľnosť nechávajú v majetku a nejdu ju predávať.

Pre podnikateľov to bude znamenať náklady navyše, keďže rozdiely v cenách majetku budú musieť zdaňovať. Týmto opatrením sa obmedzí zlučovanie firiem, ktoré sú legitímnym nástrojom na zefektívňovanie podnikateľských štruktúr. 

Miriam Galandová – Slovenská komora daňových poradcov:

„V súčasnosti sú v schvaľovacom konaní dve novely, ktoré budú meniť pravidlá pre zlučovania. Pripravovaná novela Obchodného zákonníka prinesie novú byrokraciu a nové povinnosti pre firmy pri zlučovaní. Novela zákona o dani z príjmov obmedzí zlúčenia, splynutia, rozdelenia spoločností, ako aj vkladanie nepeňažných vkladov z dôvodu dodatočného zdanenia. Podnikatelia sa musia pripraviť na vyššie náklady, ktoré súvisia s týmito zmenami. Daňovo-neutrálne bude možné realizovať tieto transakcie len cezhranične a za splnenia určitých podmienok.“

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: SKDP, Slovenská komora daňových poradcov

Súvisiace aktuality

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.