Odpočítanie dane pri stavebných prácach pri prenose daňovej povinnosti po 1. 1. 2016

Stavebná spoločnosť, platiteľ DPH, vystaví faktúru pre príjemcu stavebných prác bez DPH, uplatní samozdanenie. Ako to bude s odpočítaním dane z dodávateľských faktúr, na základe ktorých bol nakúpený materiál?

Dátum publikácie:2. 2. 2016
Autor:Ing. Nadežda Cígerová

iStock_000006177264XSmall

Otázka:

Prenos daňovej povinnosti DPH na príjemcu v praxi znamená, že stavebná spoločnosť, platiteľ DPH, vystaví faktúru pre príjemcu stavebných prác bez DPH, uplatní samozdanenie. 

Ako to bude s odpočítaním dane z dodávateľských faktúr, na základe ktorých bol nakúpený materiál a zároveň ako to bude s odpočítaním dane zo zjednodušených faktúr (bločky z ERP)?

Odpoveď:

Ustanovenie § 69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov bol rozšírený o nové písmeno j), a teda tuzemské samozdanenie – prenos daňovej povinnosti sa uplatní aj pri dodaní stavebných prác. 

Daň z pridanej hodnoty bude pri tomto obchode odvedená do štátneho rozpočtu síce nie prostredníctvom dodávateľa, ale odberateľom. Keďže DPH by mala byť v medzistupňoch jednotlivých procesov neutrálna – čo dodávateľ uplatní na výstupe, príjemca odpočíta – z globálneho hľadiska štát tým nič nestratí.

V súlade s § 51 ods. 1 písm. b) zákona o DPH platí, že nárok na odpočítanie DPH vzniká, aj keď dodávateľ prenesie daňovú povinnosť na príjemcu. Pri odpočítaní dane v takom prípade stačí, ak je daň uvedená v záznamoch podľa § 70 zákona. Pri týchto prípadoch (dodaní stavebných prác) teda môže vznikať nadmerný odpočet platiteľovi.

Záver

Odpočítanie dane sa (aj zo zjednodušených faktúr, t. j. z dokladov z ERP) môže uskutočniť za predpokladu, že platiteľ prenesie daňovú povinnosť na príjemcu. Je to preto, lebo v konečnom dôsledku táto DPH bude na výstupe uplatnená – čiže štát ju dostane. Platiteľ stále vykonáva činnosť s možnosťou odpočítania dane (nejde o oslobodenie od dane, ale o prenos daňovej povinnosti).

Poznámky pod čiarou:


Autor: Bc. Nadežda Cígerová

Súvisiace dokumenty

Súvisiace tlačivá a formuláre

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.