Vedenie jednoduchého účtovníctva v roku 2021

Praktická online príručka Vedenie jednoduchého účtovníctva vám pomôže pri účtovaní počas roka 2021, ako aj pri zostavovaní účtovnej závierky.

Dátum publikácie:22. 3. 2021
Autor:Ing. Eva Gášpárová

vedenie-jednoducheho-uctovnictva-2021-300x200

Prinášame vám praktickú elektronickú príručku Vedenie jednoduchého účtovníctva pre účtovné obdobie roka 2021.

Je určená podnikateľom – fyzickým osobám, ktoré pri zisťovaní základu dane a následne svojej daňovej povinnosti uplatňujú skutočne preukázané výdavky z riadne vedeného jednoduchého účtovníctva a sú teda účtovnou jednotkou podľa zákona o účtovníctve.

V príručke vás bližšie oboznámime s účtovnými zásadami, účtovnými postupmi a účtovnými knihami špecifickými pre jednoduché účtovníctvo. V publikácii nájdete množstvo príkladov účtovania v jednotlivých stĺpcoch peňažného denníka posúdených aj z hľadiska zákona o dani z príjmov a príklady účtovania v ostatných účtovných knihách. Súčasťou je aj podrobné rozobratie problematiky poistného a príspevkov platených podnikateľom alebo platených zamestnávateľom za zamestnancov v roku 2021.

Praktický príklad účtovania v peňažnom denníku a v ostatných účtovných knihách s prílohami je ukážkou komplexne spracovaného jednoduchého účtovníctva vrátane účtovnej závierky za účtovné obdobie roka 2021 a zostavenia účtovných výkazov.

Opatrením č. MF/011076/2020-74 sa s účinnosťou od 31. decembra 2020 a od 1. januára 2021 zmenili a doplnili postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva. Novelizované ustanovenia sa týkajú predovšetkým upresnenia účtovania ostatných výdavkov v peňažnom denníku, platby kreditnou kartou, bezodplatného nadobudnutia virtuálnej meny a účtovania dotácií na úhradu nájomného u nájomcu aj u prenajímateľa.

Vypustilo sa účtovanie kolkov ako cenín. Doplnili sa výdavky, ktoré sú súčasťou výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v členení „mzdy“ a tiež účtovanie u postupcu, ktorý je platiteľom DPH, v prípade postúpenia vlastnej pohľadávky. 

Nové ustanovenie § 21a upravuje účtovanie stravovacích poukážok, elektronických stravovacích kariet, rekreačných poukazov, elektronických rekreačných poukazov a príspevku zamestnávateľa na športovú činnosť dieťaťa.

Obsah:

 

Elektronickú publikáciu si môžete objednať aj v PDF verzii: Vedenie jednoduchého účtovníctva 2021 v PDF

 

Pozrite si tiež:

Prehľad zmien v postupoch účtovania v sústave JÚ pre rok 2021

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Eva Gášpárová

 

 

Využívajte funkcie a služby Daňového centra naplno!

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 291,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

 

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Súvisiaci Finančný spravodajca

Súvisiace komentované ustanovenia

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.