Výsledky kontrol používania rekreačných poukazov sú uspokojivé

Finančná správa SR sa v uplynulých mesiacoch zamerala aj na kontroly používania rekreačných poukazov. Možné porušenie zákonov našli iba v 17 % kontrol, aj to v niektorých prípadoch je ešte treba doplniť dodatočné informácie.

Dátum publikácie:10. 9. 2019
Autor:TASR

TASR | 10.9.2019

Finančná správa (FS) SR sa v uplynulých mesiacoch zamerala aj na kontroly používania rekreačných poukazov. Možné porušenie zákonov však pracovníci FS našli iba v 17 % kontrol, aj to v niektorých prípadoch je ešte treba doplniť dodatočné informácie.

Kontrolované spoločnosti zamestnávali celkovo 1472 zamestnancov s nárokom na príspevok na rekreáciu, pričom do dátumu kontroly požiadalo o príspevok 140 zamestnancov a suma poskytnutých príspevkov bola 21.500 eur, informovala v utorok FS.

"Výsledky sú pomerne uspokojivé. Pochybenia, ktoré sme identifikovali, vyplývajú vo väčšine prípadov z nedostatočnej znalosti podmienok uplatnenia, nie zo zámerného úmyslu podvádzať," povedala prezidentka FS SR Lenka Wittenbergerová. Najčastejšími dôvodmi porušení zákona boli napríklad pochybnosti, či sa rekreácie zúčastnil rodinný príslušník, nezdokladované úhrady rekreácií zamestnancom, platba vykonaná inej osobe ako poskytovateľovi, prípadne, že poskytovateľ neevidoval úhradu.

Pracovníci FS overovali poskytovanie príspevku na rekreáciu krížovou kontrolou aj u ubytovateľov. "Celkovo bolo vykonaných 130 preverovaní u poskytovateľov rekreácie, z toho 96 % bolo v súlade so zákonom," spresnil generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík FS Ladislav Hanniker.

Za zmienku podľa neho stojí prípad, kde si štátny zamestnanec chcel uplatniť rekreačný poukaz na pobyt v štátnom rekreačnom zariadení. "Toto samozrejme zákon neumožňuje," povedal Hanniker. V ďalších prípadoch našli kontrolóri firmy, ktoré neviedli účtovníctvo, alebo ho neviedli správne, čo však so samotnými rekreačnými poukazmi nesúvisí. FS podľa Hannikera pripravuje metodické usmernenie pri využívaní rekreačných poukazov a v ich kontrolách bude aj naďalej pokračovať.

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: TASR

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace tlačivá a formuláre

Súvisiace interné firemné predpisy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR