155 výsledkov
...
Dátum publikácie: 27. 5. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 5. 2020

Zamestnávateľ chce, aby zamestnanci chodili prepravovať tovar aj do štátov EÚ mimo SR. Ako sa im uvádza miesto výkonu práce, keď budú aj fyzicky v sídle zamestnávateľa, aj budú vykonávať prepravu? Výkon prepravy bude služobná cesta, za ktorú prislúchajú diéty? Je potrebné riešiť niečo aj v Sociálnej poisťovni?

Dátum publikácie: 10. 5. 2021
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2006

Ukrajinec podniká v SR na základe slovenského živnostenského oprávnenia. Má nárok na stravné? V akej výške možno uplatniť stravné ako daňový výdavok?

Dátum publikácie: 29. 4. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2020

Ako správne poskytovať diéty kamionistom, ktorí jazdia po Slovensku a v Českej republike? Na ceste sú celý týždeň.

Dátum publikácie: 16. 3. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2020

Reštaurácia poskytuje obedy zamestnancom iných firiem (odberatelia). Reštaurácia fakturuje odberateľom stravné lístky alebo skutočne vydané obedy? Počet predaných stravných lístkov sa nemusí zhodovať s vydanými obedmi pre zamestnancov danej firmy.

Dátum publikácie: 28. 1. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 7. 2019

Spoločnosť nakupuje stravné lístky v hodnote 4,50 €. V súčasnosti je platná max. sadzba stravného lístka 5,10 €. Môže si spoločnosť uplatniť do nákladov 55 % z hodnoty 5,10 € aj napriek tomu, že nakupuje stravné lístky v hodnote nižšej, t. j. 4,50 €?

Dátum publikácie: 14. 1. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Ak ide konateľ na zahraničnú pracovnú cestu a vybavuje tam záležitosti pre 2 svoje firmy (napríklad nakúpi tovar pre obe firmy), má nárok na cestovné náhrady a náhrady za použitie súkromného vozidla v oboch firmách? Je potrebné, aby platili obe firmy daň motorového vozidla za súkromné auto, keď sa použilo naraz v oboch firmách pri podnikaní?

Dátum publikácie: 21. 12. 2020
Autor: Ing. Jana Repáčová
Právny stav od: 1. 3. 2021

Aké je číslo a dátum platnosti zákonov súvisiacich so zmenou v stravovaní od 1. 3. 2021? Aká je maximálna suma, ktorá môže byť poskytnutá zamestnancovi? Je tam oslobodenie od dane zo závislej činnosti a odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne?

Dátum publikácie: 2. 12. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2011

Ak zamestnávateľ poskytne vyššie vreckové, ako je 40 %, tak celé vreckové do 40 % a aj nad 40 % je zdaniteľným príjmom zamestnanca. Je možné, aby si zahrnul tento výdavok do nákladov zamestnávateľ v prípade, že je to nad 40 %? Spoločnosť našla odvolávku na § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov, kde jeden článok popisuje, že môže byť aj tento vyšší príspevok daňovým nákladom, ak to zamestnávateľ uvedie v smernici, pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve. Je uvedené tvrdenie správne?

Dátum publikácie: 25. 11. 2020
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Slovenský živnostník – SZČO – zvárač – pracuje pre svojho odberateľa – belgickú firmu v Belgicku. V Belgicku býva a tam pracuje. Cca 4x za rok sa vracia na Slovensko. Má auto nezaradené v obchodnom majetku. Má podpísanú podnájomnú zmluvu na bývanie. Na aké cestovné náhrady má nárok – hlavne čo sa týka dopravy a stravy?

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 4. 2. 2005

Spoločnosť, platiteľ DPH, má jediného spoločníka s trvalým pobytom – Vojvodina, Novi Sad. V Novom Sade má spoločnosť založenú organizačnú zložku, ktorá sa hlavne zaoberá sprostredkovaním predaja tovaru, nevytvára tržby, má aj zamestnancov. Spoločník si kupuje osobné auto ako fyzická osoba, auto bude mať ŠPZ maďarskú, pretože spoločník vlastní byt v Budapešti, kde sa aj prevažne zdržiava. Toto osobné auto chce používať aj na služobné účely cesty Budapešť – Novi Sad, Banská Bystrica – sídla spoločnosti a, samozrejme, ostatné služobné cesty spojené s podnikaním. Je možné uplatniť si cestovné náhrady na toto osobné auto? 

...

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.