1685 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

...
Dátum publikácie: 22. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Univerzita prijala platbu od českého odberateľa na on-line konferenciu a vystavila faktúru k prijatej platbe s DPH. Postupovala správne, keďže keď je to opačný prípad, spoločnosť platí do ČR za on-line konferenciu, tak sa prenáša daňová povinnosť na nich, miesto dodania je SR? Mali by vystaviť faktúru k prijatej zálohe bez DPH a uviesť do súhrnného výkazu?

Dátum publikácie: 22. 10. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 7. 2021

Autoservis sa zameriava na renováciu jednej drahšej autosúčiastky, ktorú dodáva zákazníkom. Svoje služby poskytuje cez e-shop, a to zahraničným firmám, ako aj občanom. Má sa autoservis prihlásiť do systému OSS?

Dátum publikácie: 20. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Spoločnosť má uzavretú nájomnú zmluvu na prenájom kancelárskych priestorov s firmou sídliacou v Estónsku, ktorá má pridelené estónske IČ DPH. Zmluva je uzavretá na dobu neurčitú. V nájomnej zmluve je dohodnuté, že nájomné bude platené na 6 mesiacov dopredu na základe vyhotovenej faktúry. Rozhodli sa nájom zdaňovať, faktúru vystavujú so slovenskou DPH - je to správne? Aký je dátum plnenia pri vystavení faktúry? Môžu vystaviť faktúru za nájom za obdobie od 1. 8. 2021 do 31. 1. 2022 napr. 5. 8. 2021, kde sa uvedie ten istý dátum plnenia, teda 5. 8. 2021? Faktúra bude uhradená do dvoch dní.

Dátum publikácie: 20. 10. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Zákazník so sídlom v Malajzii má na Slovensku konsignačný sklad. Pod slovenským IČ DPH si objednal prerábku elektrického boxu (svojho výrobku), ktorý je uskladnený v tomto sklade. Súčasťou uvedenej prerábky je aj materiál vo vlastníctve slovenskej firmy v hodnote 6 €, ktorý sa do uvedeného boxu dodal. Slovenská spoločnosť vystaví zákazníkovi faktúru v celkovej hodnote 50 €. Má vystaviť doklad so slovenskou DPH? Uvedený zákazník má aj rakúske IČ DPH - je registrovaný ako zahraničná osoba bez stálej prevádzkarne v danej krajine.

Dátum publikácie: 19. 10. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2021

Manžel, živnostník a platiteľ DPH, zomrel. Manželka pokračovala v živnosti do skončenia dedičského konania. Má manželka povinnosť odviesť DPH z majetku evidovaného ku dňu skončenia dedičského konania?

Dátum publikácie: 19. 10. 2021
Autor: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 5. 2004

Občianske združenie - útulok pre psov má príjmy - členské príspevky, dary, zbierky, podiel zaplatenej dane. V júni 2021 uzatvorili zmluvu s mestom, ktorá sa týka služby súvisiacej s odchytom zvierat. Útulok nie je platiteľom DPH. Uvedené príjmy, ktoré súvisia s hlavnou činnosťou občianskeho združenia, sa zarátavajú do obratu, ktorá sa týka povinnosti registrácie DPH? Na základe uvedenej zmluvy sa združenie musí stať platiteľom DPH? Bude musieť odvádzať DPH z oboch poplatkov?

Dátum publikácie: 19. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2004

SZČO, platiteľ DPH na Slovensku, si plánuje zriadiť platformu, kde si budú môcť objednávať tovar rôzne osoby, zdaniteľné aj nezdaniteľné, z územia iných členských štátov EÚ. Objednajú si tričko u slovenského platiteľa DPH a tento objedná výrobu trička u lotyšskej firmy – osoby registrovanej pre DPH v Lotyšsku. Táto osoba vyrobí tričko a pošle ho priamo zákazníkovi. Ako bude postupovať pri vystavení faktúry slovenský platiteľ DPH, ktorý bude vystavovať faktúru pre konečného zákazníka napr. z Dánska, ktorý si objednal tričko?

Dátum publikácie: 18. 10. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2021

Podnikateľ prevádzkujúci cestnú nákladnú dopravu zomrel. Dedičom ťahača a návesu bude starší syn, ktorý má s. r. o., ktorá je platiteľom DPH. Syn chce prevádzkovať nákladné auto s ťahačom vo svojej s. r. o. Mladší syn zdedí osobné auto, tiež podniká ako fyzická osoba, je platiteľom DPH. Aj on chce osobné auto používať na svoje podnikanie. Ak chcú synovia vložiť zdedený majetok do podnikania, musia vystaviť faktúru s DPH?

Dátum publikácie: 18. 10. 2021
Autor: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 7. 2021

Slovenská s. r. o., platiteľ DPH, ponúka prostredníctvom e-shopu zákazníkom tovar v Českej republike. Tovar je reálne na sklade v SR a vo vlastníctve spoločnosti SR s. r. o. Zákazníci, nezdaniteľné osoby z Českej republiky, si objednajú tovar prostredníctvom e-shopu. Je možné uplatniť oslobodenie a fakturovať bez DPH?

Dátum publikácie: 14. 10. 2021
Autor: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Slovenská firma A má pridelené IČ DPH v SR aj IČ DPH v ČR. Do Českej republiky premiestnila tovar na komisiálny predaj v režime call-off stock firme B. Táto skutočnosť je zaznamenaná v súhrnnom výkaze DPH SR. Firma B však tovar nakoniec nepredá a firma A teda premiestni tovar z komisného skladu firmy B do komisného skladu firmy C, tiež v režime call-off stock. Obidve sú v ČR s ČR VAT. Tovar neopustí územie ČR. Táto skutočnosť bude uvedená v súhrnnom výkaze DPH SR – zmena odberateľa – zmena VAT. Firma C však požaduje zhodnotiť tovar, zhodnotenie tovaru prebehne v ČR – bude poskytnutá služba českou firmou D. Firma D fakturuje firme A službu za zhodnotenie na tovare s českou DPH 21 %. Firma A (keďže má ČR VAT) si uplatní na vstupe českú DPH v českom daňovom priznaní pre DPH. Je to správny postup?

...

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.