148 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Simona Jurišová

DSC Sima.upr1..JPG

Odborníčka na dane a účtovníctvo. Denne poskytuje odborné rady desiatkam našich klientov.

Dátum publikácie: 1. 12. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Spoločnosť s r. o., platiteľ DPH, účtuje v sústave podvojného účtovníctva, variant A. Nakupuje tovar od slovenského platiteľa, kde je hneď na faktúre uvedené, že pri úhrade do 5 dní poskytne skonto 2 %. Dobropis na skonto dodávateľ nevystavuje. Ako správne postupovať pri účtovaní skonta? 

Dátum publikácie: 29. 11. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 15. 11. 2021

Ako má spoločnosť, platiteľ DPH, postupovať pri nahlasovaní bankových účtov na Finančné riaditeľstvo SR?

Dátum publikácie: 18. 11. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Konateľ spoločnosti chce kúpiť archívne víno v hodnote cca 1 700 €. Berie to ako investíciu do budúcnosti s následným predajom o pár rokov. Môže si firma odpočítať DPH? Ako to je to pri dani z príjmov? Spoločnosť v takomto prípade má archívne víno zaúčtovať ako neodpisovaný dlhodobý hmotný majetok na účet 032?

Dátum publikácie: 16. 11. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2021

Došlo k zmene v dokladovaní oslobodenia od DPH pri vývoze tovaru podľa § 47 zákona o DPH? Zo zákona vypadla lehota 6 mesiacov, dokedy mohli byť zabezpečené doklady k vývozu. Ako postupovať v prípade, keď pri podaní daňového priznania ešte nie sú k dispozícii doklady k vývozu? Je potrebné hneď pri podaní daňového priznania dopočítavať DPH a potom, keď budú doklady k dispozícii, môže sa žiadať o vrátenie tejto DPH? Alebo sa podá daňové priznanie, resp. dodatočné DP do daňového obdobia, až keď bude k dispozícii doklad o vývoze (podľa dátumu dodania - dátum výstupu tovaru)?

Dátum publikácie: 22. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Univerzita prijala platbu od českého odberateľa na on-line konferenciu a vystavila faktúru k prijatej platbe s DPH. Postupovala správne, keďže keď je to opačný prípad, spoločnosť platí do ČR za on-line konferenciu, tak sa prenáša daňová povinnosť na nich, miesto dodania je SR? Mali by vystaviť faktúru k prijatej zálohe bez DPH a uviesť do súhrnného výkazu?

Dátum publikácie: 20. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Spoločnosť má uzavretú nájomnú zmluvu na prenájom kancelárskych priestorov s firmou sídliacou v Estónsku, ktorá má pridelené estónske IČ DPH. Zmluva je uzavretá na dobu neurčitú. V nájomnej zmluve je dohodnuté, že nájomné bude platené na 6 mesiacov dopredu na základe vyhotovenej faktúry. Rozhodli sa nájom zdaňovať, faktúru vystavujú so slovenskou DPH - je to správne? Aký je dátum plnenia pri vystavení faktúry? Môžu vystaviť faktúru za nájom za obdobie od 1. 8. 2021 do 31. 1. 2022 napr. 5. 8. 2021, kde sa uvedie ten istý dátum plnenia, teda 5. 8. 2021? Faktúra bude uhradená do dvoch dní.

Dátum publikácie: 19. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2004

SZČO, platiteľ DPH na Slovensku, si plánuje zriadiť platformu, kde si budú môcť objednávať tovar rôzne osoby, zdaniteľné aj nezdaniteľné, z územia iných členských štátov EÚ. Objednajú si tričko u slovenského platiteľa DPH a tento objedná výrobu trička u lotyšskej firmy – osoby registrovanej pre DPH v Lotyšsku. Táto osoba vyrobí tričko a pošle ho priamo zákazníkovi. Ako bude postupovať pri vystavení faktúry slovenský platiteľ DPH, ktorý bude vystavovať faktúru pre konečného zákazníka napr. z Dánska, ktorý si objednal tričko?

Dátum publikácie: 13. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Spoločnosť z Nórska oslovila slovenskú spoločnosť na spoluprácu v oblasti projektových prác. Ide o prípravu projektovej dokumentácie k výstavbe nehnuteľnosti v Nórsku, projektové práce sa budú vykonávať na Slovensku na základe podkladov a fotodokumentácie zaslanej z Nórska. Ide o telekomunikačné stavby (anténne systémy + technologické kabinety na strechách budov alebo na stožiaroch)...

Dátum publikácie: 4. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 10. 2019

Daňovník chce vydávať vlastné poukážky. Ako má postupovať pri predaji napr. v hodnote 100 €? DPH odvádza pri predaji poukážky alebo až keď si príde zákazník za uvedený poukaz kúpiť tovar/službu? Zákazník chce z VRP doklad aj pri nákupe poukazu, aj pri tom, keď si príde kúpiť za poukážku tovar. Aký je postup, čo sa týka e-kasy a zaúčtovania poukážky v podvojnom účtovníctve?

Dátum publikácie: 1. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2004

Spoločnosť predala tovar zákazníkovi – fyzickej osobe s DPH (išlo o puškohľady a zbrane na lov). Zákazník jej neskôr doniesol faktúru potvrdenú colnicou o tom, že tento tovar previezol mimo štátu do Ruska, kde má miesto pobytu. Vracia sa zaplatená DPH. Pri odpočte sumy DPH sa spoločnosť má riadiť podľa § 47 (urobia opravu pôvodnej VFA a dodatočná DPH do daného mesiaca, kedy bola pôvodná VFA vystavená) či podľa § 59, § 60 (odpočtom DPH v mesiaci, kedy bola DPH vrátená)?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.