126 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Simona Jurišová

DSC Sima.upr1..JPG

Odborníčka na dane a účtovníctvo. Denne poskytuje odborné rady desiatkam našich klientov.

Dátum publikácie: 4. 5. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Organizačná zložka B so slovenským IČ DPH (registrovaná podľa § 4 zákona o DPH) si objednala tovar u slovenského dodávateľa A. Tovar bude prepravený priamo zo spoločnosti A do tretej krajiny (Rusko), dodacia podmienka EXW. Je možné považovať predaj tovaru z organizačnej zložky B do tretej krajiny za vývoz podľa § 47 zákona o DPH a predaj tovaru medzi slovenskými spoločnosťami za klasické dodanie tovaru v tuzemsku?

Dátum publikácie: 27. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 10. 2012

Slovenský dodávateľ predáva tovar z tuzemska do iného členského štátu aj poštovými podnikmi (DHL, TNT...). Aké dokumenty preukazujúce splnenie podmienok oslobodenia od dane sú potrebné v prípade zabezpečenia dopravy poštovým podnikom? Je na preukázanie oslobodenia od dane postačujúci doklad o odoslaní alebo pre prepravu poštovým podnikom je vyžadované aj potvrdenie o prijatí odberateľom obsahujúce aj meno a priezvisko vodiča a evidenčné číslo vozidla?

Dátum publikácie: 22. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Slovenská firma poskytuje služby zahraničným spoločnostiam v oblasti prieskumu trhu. Vykonáva prieskum v Egypte a službu si objednala rumunská asociácia (nezisková organizácia), ktorá nemá pridelené IČ DPH. Môže slovenská spoločnosť na faktúru uviesť revers charge a považovať plnenie za oslobodené alebo je potrebné vystaviť faktúru so slovenskou DPH?

Dátum publikácie: 20. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2004

Spoločnosť prenajíma pozemok na parkovanie v sume 20 eur mesačne fyzickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou ani nie je registrovaná pre DPH. Je fakturácia v poriadku, ak fyzickej osobe posiela faktúru na prenájom s oslobodením od DPH?

Dátum publikácie: 19. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 10. 2012

Slovenská spoločnosť zhotoví a vyfakturuje nástroj na vysekávanie výrobkov zahraničnému odberateľovi. Tento nástroj – tovar - však neopustí územie SR, ale zahraničný odberateľ ho dočasne prenechá, aj keď je jeho vlastníkom, slovenskej spoločnosti na zhotovovanie výrobkov pre neho. Môže sa tento nástroj vyfakturovať bez DPH? Zahraničný odberateľ je registrovaný platiteľ DPH v CZ. CZ odberateľ má dodaciu podmienku Incoterms EXW, tú by mala spĺňať aj dodávateľská spoločnosť, na faktúre bude vždy poznámka, že nástroj zostáva v tuzemsku.

Dátum publikácie: 15. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Slovenská spoločnosť, platiteľ DPH, má prenajatý pozemok v Chorvátsku. Na pozemku umiestni mobilný kontajnerový dom, ktorý mu dodá firma zo Slovinska. Dom sa môže premiestňovať hocikde. Mobilný dom sa bude prenajímať pre občanov SR. Servis ohľadom prenájmu, upratovanie, výmenu posteľnej bielizne, údržbu, administratívnu agendu, komunikáciu s klientmi bude zabezpečovať chorvátsky subjekt. Môže si uplatniť na mobilný dom odpočítanie DPH?

Dátum publikácie: 14. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Spoločnosť nakupuje zvieratá cez výkon záložného práva (cez banku), nadobudnutie týchto zvierat bude oslobodené od DPH alebo bude prenesená daňová povinnosť?

Dátum publikácie: 14. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Spoločnosť predáva výrobky do Čiech. Partner v Čechách by chcel na výrobky spoločnosti urobiť marketingovú akciu v Čechách. Spoločnosti by refakturoval náklady za tento marketing. V akom daňovom režime by sa vystavila faktúra? Musel by vystaviť faktúru s daňou?

Dátum publikácie: 29. 3. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 21. 7. 2020

Bola nejaká zmena ohľadne spotreby pohonných látok nad limit v roku 2021?

Dátum publikácie: 29. 3. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2004

Nákup respirátorov je bez DPH. Ak je súčasťou faktúry aj preprava vyfakturovaná v sume s DPH, vzniká nárok na odpočítanie DPH z prepravy respirátorov?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.