263 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Simona Jurišová

DSC Sima.upr1..JPG

Odborníčka na dane a účtovníctvo. Denne poskytuje odborné rady desiatkam našich klientov.

...
Dátum publikácie: 4. 5. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Organizačná zložka B so slovenským IČ DPH (registrovaná podľa § 4 zákona o DPH) si objednala tovar u slovenského dodávateľa A. Tovar bude prepravený priamo zo spoločnosti A do tretej krajiny (Rusko), dodacia podmienka EXW. Je možné považovať predaj tovaru z organizačnej zložky B do tretej krajiny za vývoz podľa § 47 zákona o DPH a predaj tovaru medzi slovenskými spoločnosťami za klasické dodanie tovaru v tuzemsku?

Dátum publikácie: 4. 5. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Spoločnosť si objednala u českej spoločnosti, platiteľa DPH, vývoj softvéru na zákazku. Na základe faktúry za softvér zaplatila sumu zníženú o zrážkovú daň. Softvér je jej vlastníctvom, využíva ho vo svojej výrobe, je zaradený v nehmotnom majetku spoločnosti a išlo o úplný prevod práv. Ďalej ho nešíri a nepredáva. Postupovala spoločnosť správne, keď zrazila z platby zrážkovú daň 10 %?

Dátum publikácie: 28. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnancom zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo výške 4 €. Zrážkou zo mzdy im bolo zrážané 1 €. Spolu 3 € je príspevok od zamestnávateľa. Akým spôsobom správne zaúčtovať stravné lístky a ako finančný príspevok pre zamestnancov na stravné?

Dátum publikácie: 28. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2003

Pri spracovaní daňového priznania pre s. r. o. za rok 2019 bolo zabudnuté účtovanie o dani z príjmov vo výške 480 €. Na chybu sa prišlo pri zhotovovaní daňového priznania za rok 2020, kedy daň bola zaplatená. Ako sa to má zaúčtovať v roku 2020? Bude to mať vplyv na výsledok hospodárenia a základ dane?

Dátum publikácie: 27. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 10. 2012

Slovenský dodávateľ predáva tovar z tuzemska do iného členského štátu aj poštovými podnikmi (DHL, TNT...). Aké dokumenty preukazujúce splnenie podmienok oslobodenia od dane sú potrebné v prípade zabezpečenia dopravy poštovým podnikom? Je na preukázanie oslobodenia od dane postačujúci doklad o odoslaní alebo pre prepravu poštovým podnikom je vyžadované aj potvrdenie o prijatí odberateľom obsahujúce aj meno a priezvisko vodiča a evidenčné číslo vozidla?

Dátum publikácie: 27. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Malá s. r. o. bez zamestnancov (platiteľ DPH) bola za roky 2018 a 2019 vedená ako malá účtovná jednotka. Spĺňa všetky z troch podmienok pre mikro účtovnú jednotku (obrat menej ako 700 000 €, majetok menej ako 350 000 €, počet zamestnancov 0). Môže sa za rok 2020 podať účtovná závierka za mikro účtovnú jednotku?

Dátum publikácie: 20. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2003

Spoločnosť vlastnú výrobu supluje externou výrobou. To znamená, že externému výrobcovi poskytne jej vlastný materiál, z ktorého on vyrobí produkt a následne spoločnosti vyfakturuje tento produkt (pre zjednodušenie možno uvažovať, že produkt sa skladá z 2 zložiek, pričom jednu dá spoločnosť výrobcovi v podobe jej materiálu, druhú zložku produktu poskytne dodávateľ). Zásoby spoločnosť účtuje spôsobom A. Problém je v tom, že výrobok spoločnosti, ktorý poskytne externému výrobcovi, nefakturuje, takže nevie ako ho má vyskladniť, resp. odpísať zo skladu. Druhý problém je, že produkt prijíma preto v nižšej cene, akoby ho vyrobili, keďže tá jedna zložka v cene nie je zahrnutá. Aký je postup účtovania?

Dátum publikácie: 19. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 10. 2012

Slovenská spoločnosť zhotoví a vyfakturuje nástroj na vysekávanie výrobkov zahraničnému odberateľovi. Tento nástroj – tovar - však neopustí územie SR, ale zahraničný odberateľ ho dočasne prenechá, aj keď je jeho vlastníkom, slovenskej spoločnosti na zhotovovanie výrobkov pre neho. Môže sa tento nástroj vyfakturovať bez DPH? Zahraničný odberateľ je registrovaný platiteľ DPH v CZ. CZ odberateľ má dodaciu podmienku Incoterms EXW, tú by mala spĺňať aj dodávateľská spoločnosť, na faktúre bude vždy poznámka, že nástroj zostáva v tuzemsku.

Dátum publikácie: 19. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Spoločnosť získala zdarma tovar, ktorý prijala v reprodukčnej obstarávacej cene 1 000 eur, účtovala zápisom 132/648. Následne tovar predala za 1 500 eur, účtovala 311/604 a 504/132 (1 000 eur). Je účet 648 odpočítateľnou položkou pri dani z príjmov?

Dátum publikácie: 15. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Slovenská spoločnosť, platiteľ DPH, má prenajatý pozemok v Chorvátsku. Na pozemku umiestni mobilný kontajnerový dom, ktorý mu dodá firma zo Slovinska. Dom sa môže premiestňovať hocikde. Mobilný dom sa bude prenajímať pre občanov SR. Servis ohľadom prenájmu, upratovanie, výmenu posteľnej bielizne, údržbu, administratívnu agendu, komunikáciu s klientmi bude zabezpečovať chorvátsky subjekt. Môže si uplatniť na mobilný dom odpočítanie DPH?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.