20 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Ing. Simona Jurišová

DSC Sima.upr1..JPG

Odborníčka na dane a účtovníctvo. Denne poskytuje odborné rady desiatkam našich klientov.

Dátum publikácie: 4. 5. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

Organizačná zložka B so slovenským IČ DPH (registrovaná podľa § 4 zákona o DPH) si objednala tovar u slovenského dodávateľa A. Tovar bude prepravený priamo zo spoločnosti A do tretej krajiny (Rusko), dodacia podmienka EXW. Je možné považovať predaj tovaru z organizačnej zložky B do tretej krajiny za vývoz podľa § 47 zákona o DPH a predaj tovaru medzi slovenskými spoločnosťami za klasické dodanie tovaru v tuzemsku?

Dátum publikácie: 4. 5. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Spoločnosť si objednala u českej spoločnosti, platiteľa DPH, vývoj softvéru na zákazku. Na základe faktúry za softvér zaplatila sumu zníženú o zrážkovú daň. Softvér je jej vlastníctvom, využíva ho vo svojej výrobe, je zaradený v nehmotnom majetku spoločnosti a išlo o úplný prevod práv. Ďalej ho nešíri a nepredáva. Postupovala spoločnosť správne, keď zrazila z platby zrážkovú daň 10 %?

Dátum publikácie: 30. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Manželia postavili rodinný dom, ktorý po kolaudácii predali. Tento príjem by mal patriť do § 8 zákona o dani z príjmov. Aké výdavky je možné zahrnúť do daňovo uznateľných výdavkov? Je možné do daňových výdavkov zahrnúť napr. kúpu dreva na výstavbu od nepodnikateľa? Dá sa tento výdavok ošetriť kúpnou zmluvou? Tento príjem okrem dani z príjmov podlieha zdravotným odvodom 14 %. Treba tento príjem oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni do 31. 5. príslušného roka?

Dátum publikácie: 28. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2018

Zamestnancom zamestnávateľ poskytuje stravné lístky vo výške 4 €. Zrážkou zo mzdy im bolo zrážané 1 €. Spolu 3 € je príspevok od zamestnávateľa. Akým spôsobom správne zaúčtovať stravné lístky a ako finančný príspevok pre zamestnancov na stravné?

Dátum publikácie: 28. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2003

Pri spracovaní daňového priznania pre s. r. o. za rok 2019 bolo zabudnuté účtovanie o dani z príjmov vo výške 480 €. Na chybu sa prišlo pri zhotovovaní daňového priznania za rok 2020, kedy daň bola zaplatená. Ako sa to má zaúčtovať v roku 2020? Bude to mať vplyv na výsledok hospodárenia a základ dane?

Dátum publikácie: 27. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 10. 2012

Slovenský dodávateľ predáva tovar z tuzemska do iného členského štátu aj poštovými podnikmi (DHL, TNT...). Aké dokumenty preukazujúce splnenie podmienok oslobodenia od dane sú potrebné v prípade zabezpečenia dopravy poštovým podnikom? Je na preukázanie oslobodenia od dane postačujúci doklad o odoslaní alebo pre prepravu poštovým podnikom je vyžadované aj potvrdenie o prijatí odberateľom obsahujúce aj meno a priezvisko vodiča a evidenčné číslo vozidla?

Dátum publikácie: 27. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Malá s. r. o. bez zamestnancov (platiteľ DPH) bola za roky 2018 a 2019 vedená ako malá účtovná jednotka. Spĺňa všetky z troch podmienok pre mikro účtovnú jednotku (obrat menej ako 700 000 €, majetok menej ako 350 000 €, počet zamestnancov 0). Môže sa za rok 2020 podať účtovná závierka za mikro účtovnú jednotku?

Dátum publikácie: 22. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Slovenská firma poskytuje služby zahraničným spoločnostiam v oblasti prieskumu trhu. Vykonáva prieskum v Egypte a službu si objednala rumunská asociácia (nezisková organizácia), ktorá nemá pridelené IČ DPH. Môže slovenská spoločnosť na faktúru uviesť revers charge a považovať plnenie za oslobodené alebo je potrebné vystaviť faktúru so slovenskou DPH?

Dátum publikácie: 21. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Ak SZČO preruší živnosť od marca do septembra rovnakého roka, môže si uplatniť celé daňové odpisy alebo len ich časť pripadajúcu na počet mesiacov, kedy bola aktívna?

Dátum publikácie: 20. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 5. 2004

Spoločnosť prenajíma pozemok na parkovanie v sume 20 eur mesačne fyzickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou ani nie je registrovaná pre DPH. Je fakturácia v poriadku, ak fyzickej osobe posiela faktúru na prenájom s oslobodením od DPH?

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.