177 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

...
Dátum publikácie: 30. 11. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnanec spoločnosti A použil na presun individuálnu prepravu (zviezol ho autom známy, ktorý mal v tom istom čase tiež pracovnú cestu zo svojej práce). Teraz si zamestnanec na cestovné náhrady nenárokuje, len na stravné. Je to správne v kontexte § 7 zákona o cestovných náhradách?

Dátum publikácie: 23. 11. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 3. 2015

Má vypomáhajúci rodinný príslušník bez uzatvorenia pracovnej zmluvy a bez nároku na odmenu v prípade zúčastnenia sa zahraničnej pracovnej cesty nárok na cestovné náhrady a preplatenie výdavkov na pracovnej ceste?

Dátum publikácie: 11. 11. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2011

Traja zamestnanci cestovali na pracovnú cestu vlakom. Zakúpili si jedno voľné miesto v rámci kupé. Chceli znížiť riziko nákazy tým, že nebudú cestovať v otvorených priestoroch alebo s náhodnými ľuďmi na 8 hodín dlhej ceste. Uvedený výdavok za jedno voľné miesto v kupé je daňovo uznaný náklad?

Dátum publikácie: 2. 11. 2021
Autor: Ing. Marek Vanko, PhD., MBA, Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2009

V internej smernici má spoločnosť určené, že cestovný príkaz je potrebné predložiť na vyúčtovanie do desiatich dní od konania služobnej cesty. Zamestnanec bol v júli 2021 na služobnej ceste a zabudol predložiť cestovný príkaz. Predložil ho v septembri 2021. Je možné mu stravné vyplatiť?

Dátum publikácie: 29. 10. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Má spoločnosť, ktorá dostala faktúru za ubytovanie svojich zamestnancov na tuzemskej pracovnej ceste, nárok na odpočítanie DPH, ak na faktúre, ktorú aj spoločnosť zaplatila, je uvedená položka „ubytovanie s raňajkami“ s 10 % DPH, t. j. nie je vyčlenená suma zvlášť za ubytovanie a zvlášť za raňajky?

Dátum publikácie: 20. 10. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2003

Zamestnanci vyslaní na pracovné cesty do zahraničia si ubytovanie platia prostredníctvom firemnej VISA karty. Po prijatí výpisu ku každej kreditnej karte priložia jednotlivé faktúry za ubytovanie. Majú povinnosť si jednotliví zamestnanci v cestovnom príkaze uvádzať túto faktúru platenú firemnou VISA kartou? Je možné účtovať tieto náklady za ubytovanie na účet 518 alebo účet 512?

Dátum publikácie: 21. 9. 2021
Autor: Ing. Martina Oravcová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Slovenská s. r. o. sa zaoberá sprostredkovaním zákaziek pre živnostníkov v Nemecku a dohliada na vykonanie prác. Z tohto dôvodu je konateľ spoločnosti väčšinu roka v Nemecku. Môže firma uplatniť v daňových výdavkoch jeho stravné a náhrady za používanie vlastného motorového vozidla? Ako je to s daňou z motorových vozidiel, ak má toto vozidlo nemeckú ŠPZ?

Dátum publikácie: 9. 9. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2011

Zamestnanec je vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu do Portugalska. Na cestu mu nie je dané žiadne vreckové. Z cestovného príkazu má nárok na stravné. Akým spôsobom mu môže byť cestovné vyplatené? Je potrebné ho preniesť cez mzdy alebo ho môže zamestnávateľ vyplatiť sám? Čo sa týka cestovného a vreckového, aký je rozdiel z daňového pohľadu, ak ho preplatí cez mzdy?

Dátum publikácie: 12. 8. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2009

Konateľ spoločnosti používa súkromné motorové vozidlo na firemné účely. Spoločnosť nemá v majetku zaradené auto. Na menšie prepravy sa preto používa súkromné auto konateľa. Konateľ je nerezidentom. Ako o tom účtuje spoločnosť (aké doklady treba predložiť) a aké povinnosti má konateľ?

Dátum publikácie: 12. 7. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová

Ako vypočítať cestovné náhrady na súkromné auto, ak nie je k dispozícii spotreba auta, pretože nie je uvedená vo veľkom technickom preukaze?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.