1381 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

...
Dátum publikácie: 2. 12. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť dostala faktúru za certifikáciu zamestnanca. Dodávateľ je z USA a vo faktúre neuvádza IČ DPH odberateľskej spoločnosti. Môže spoločnosť aplikovať „samozdanenie“, ak vo faktúre nie je uvedené jej IČ DPH?

Dátum publikácie: 27. 11. 2020
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť ide predať tovar zákazníkovi do Nemecka, avšak tovar po predaji zostane v spoločnosti približne 3 mesiace a až potom bude odvezený zákazníkovi do Nemecka. Odberateľ nemá dostatok skladových priestorov, a preto chce dodanie neskôr, ale spoločnosť by chcela mať zaplatené skôr. Ako má spoločnosť postupovať ohľadom DPH? Keby sa vystavila zálohová faktúra, tak by sa dalo potom uplatniť oslobodenie od DPH?

Dátum publikácie: 25. 11. 2020
Autor: Ing. Ingrid Šalkovičová
Právny stav od: 1. 1. 2008

Účtovná jednotka nakupuje cez Lyoness PHL takým spôsobom, že posiela im peniaze bankovým prevodom a spoločnosť vystaví faktúru bez DPH ako pri ceninách. Peniaze prevedie na kartu OMV a zamestnanci potom tankujú cez kartu. Účtovná jednotka predtým účtovala v podvojnom účtovníctve, teraz účtuje v jednoduchom účtovníctve. Ako správne zaúčtovať uvedené transakcie v jednoduchom účtovníctve, keďže je tam aj účtovanie banky a aj doklad z tankovania cez kartu?

Dátum publikácie: 24. 11. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Spoločnosť prechádza od 1. 9. 2020 na nový účtovný systém. Z dôvodu technicky náročného procesu sa budú účtovať všetky výdavky zamestnancov v celkovej sume do nákladov aj v prípade, ak by spoločnosť mala nárok si uplatniť DPH z uvedených výdavkov. To znamená, že zo žiadneho takto zaúčtovaného výdavku si nebude uplatňovať DPH. Môže spoločnosť takto zaúčtovanú sumu DPH klasifikovať ako daňovo uznaný výdavok (napr. výdavok na spotrebný materiál v celkovej sume 12 € účtovaný na účet 501.AE)?

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2020

SHR, platiteľ DPH, zakúpil poľnohospodársky stroj, uplatnil si odpočítanie DPH. Na tomto stroji sa stala neopraviteľná škoda a je nepoužiteľný. Chce ho predať aspoň na súčiastky za 1 000 €, ale zostatková cena stroja je 6 000 €. Čo s odpočítanou DPH? Je povinný vrátiť alikvotnú časť DPH? Faktúra za predaj na súčiastky bude základ + DPH?

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Slovenský platiteľ DPH dostal objednávku na dodanie tovaru pre francúzsku spoločnosť registrovanú vo Francúzsku. Tovar bude doručovaný podľa objednávky zákazníka do Francúzka. Slovenská spoločnosť zabezpečí výrobu tovaru u svojich dvoch dodávateľov. Jeden je slovenská spoločnosť registrovaná v SR a druhý je česká spoločnosť registrovaná v ČR. Tovar bude doručovaný v oboch prípadoch priamo z prevádzok v ČR do Francúzska...

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 21. 7. 2020

Firma ide predať motorové vozidlo zaradené v obchodnom majetku. Podľa knihy jázd v ňom zostalo 40 litrov PHL. Musí sa hodnota nespotrebovaných PHL dať ako pripočítateľná položka k základu dane (nedaňový náklad)? Čo s uplatnenou DPH na vstupe z týchto PHL?

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Spoločnosť si prenajala auto prostredníctvom medzinárodnej spoločnosti so sídlom vo Walese. Išlo o krátkodobý prenájom na dva dni, miesto vyzdvihnutia vozidla bolo letisko Košice. Letisko Košice však neprebralo peniaze za prenájom, tie boli poukázané na účet spoločnosti Booking.com. Je možné daňovo uznať doklad, ktorý nie je faktúrou, ale nazýva sa „Potvrdenie“ a je na ňom uvedené referenčné číslo rezervácie, dĺžka prenájmu, dátum a miesto vyzdvihnutia a taktiež i dátum odovzdania?

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Z dôvodu sťahovania spoločnosti do priemyselného areálu sa chystá spoločnosť zabezpečiť prepravu pre zamestnancov z miesta bydliska do práce prostredníctvom prepravnej spoločnosti autobusmi. Spoločnosť bude prispievať na prepravu zamestnancom 70 % z ceny cestovného lístka a zamestnanec si bude hradiť zvyšných 30 %. Bude tento výdavok spoločnosti daňovo uznaným nákladom v plnej výške? Má spoločnosť nárok na plné odpočítanie DPH z faktúry od prepravcu? Bude tento príjem pre zamestnancov oslobodený od dane?

Dátum publikácie: 18. 11. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2016

Španielska firma, platiteľ DPH, predá materiál s obalmi slovenskej firme A, inému platiteľovi DPH, a to s možnosťou vrátenia obalov za dobropis. Slovenská firma A vráti obaly slovenskej firme B tej istej skupiny, tiež platiteľovi DPH. Ako sa má riešiť fakturácia? Môže španielska firma vystaviť dobropis slovenskej firme A za vrátenie obalov bez DPH?

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.