4 výsledky

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 19. 1. 2021
Autor: Ing. Eva Gášpárová
Právny stav od: 1. 1. 2017

Startupy sa od bežných spoločností odlišujú určitými špecifikami, ktorými sú predovšetkým zdroj kapitálu, inovatívnosť produktu alebo služby, personálne vzťahy a vzájomné vzťahy vo vnútri podniku, schopnosť rýchlo sa prispôsobiť zmenám trhu. Ideálnou právnou formou podnikania pre startupy je jednoduchá spoločnosť na akcie. Predstavíme si ju z pohľadu účtovníctva a daní. Pri financovaní startupu poukážeme na možnosť trendového crowdfundingu, resp. zhodnotíme výhody a nevýhody rizikového kapitálu.

Dátum publikácie: 21. 12. 2020
Autor: Mgr. Barbora Magočová
Právny stav od: 1. 1. 2021

Dňa 1. januára 2021 nadobudne účinnosť nový zákon o dočasnej ochrane podnikateľov vo finančných ťažkostiach. Principiálne vychádza z právnej úpravy zákona č. 62/2020 Z. z., rozširuje však okruh osôb, ktoré môžu o ochranu žiadať, a zároveň významne posilňuje práva ich veriteľov. Koncepcia v podstate definitívne opúšťa podmienku príčinnej súvislosti vzniku finančných ťažkostí s pandémiou COVID-19 (ktorá sa zrejme s ohľadom na aktuálnu situáciu predpokladá automaticky). Z formálneho hľadiska prináša úprava racionalizáciu podávania žiadostí o poskytnutie dočasnej ochrany, ktoré bude po novom možné len elektronickou cestou.

Dátum publikácie: 1. 12. 2020
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2020

Inštitút tichého spoločenstva je vlastne tichá finančná výpomoc podnikateľovi, a to plne v súlade so zákonom. Tichý spoločník môže veľa získať, no môže prísť aj o poskytnutý vklad. V zmysle Obchodného zákonníka ale tichý spoločník nemôže stratiť viac, než je jeho výška vkladu do podnikania. Tichý spoločník nemá žiadne práva podieľať sa na rozhodnutiach podnikateľa v rámci jeho podnikateľskej činnosti. Tichý spoločník iba poskytne vklad.

Dátum publikácie: 1. 12. 2020
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2020

Ak nebude v zmluve o tichom spoločenstve určená výška zisku vyplývajúca z podielu tichého spoločníka na výsledku podnikania, ktorú sa podnikateľ zaväzuje platiť tichému spoločníkovi, nedôjde k jej vzniku, pretože v zmluve chýba podstatná časť. Podiel tichého spoločníka na zisku teda určuje zmluva, ktorá ho môže stanoviť rôznym spôsobom.

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.