130 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 24. 8. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2015

Ako a kedy sa môže vyradiť z obchodného majetku a účtovníctva napr. starý notebook?

Dátum publikácie: 7. 7. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2016

SZČO, platiteľ DPH, účtujúca v jednoduchom účtovníctve, podniká v poľnohospodárstve. Vybavila si úver a z neho chce postaviť maštaľ. Stavebné miesto je ale mimo intravilán obce, takže stavebné povolenie na maštaľ nedostane. Ide ju postaviť „načierno“, čiže nebude mať po ukončení stavby ani kolaudačné rozhodnutie. Po ukončení stavby si chce dať urobiť odborníkom odhad a tento potom dať do odpisov. Čo však so stavebným materiálom, ktorý bude nakupovať na stavbu - hlavne DPH, lebo materiál bude v odhade?

Dátum publikácie: 2. 7. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2020

SZČO opracováva drevnú hmotu štiepaním – ide o výrobu palivového dreva. Pri výrobe vzniká odpad – odrezky, ktoré chce SZČO použiť pre seba na kúrenie. Ide o osobnú spotrebu. Mal znížiť daňové výdavky na nákup zásob – dreva? Ako má postupovať?

Dátum publikácie: 15. 6. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2020

SZČO účtuje v JÚ. Cez platobnú bránu GoPay prijíma tržbu za e-shop (predaj tovaru). Vyfakturovala tovar za 1 000 eur. Cez GoPay jej prišlo na účet 990 eur. Zvyšných 10 eur je poplatok, to si GoPay stiahol za službu. Stačí zaúčtovať do príjmu 990 eur, tak ako prišli na účet?

Dátum publikácie: 10. 6. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Zamestnanec doniesol k vyúčtovaniu doklad z e-kasy – off-line. Je možné takýto doklad uznať z pohľadu účtovníctva, dane z príjmov a DPH? Takýto doklad e-kasa tlačí, keď je výpadok internetu a ten, kto doklad vystaví, má povinnosť zabezpečiť dodatočné odoslanie dokladu na FS SR. Je takýto doklad považovaný za daňový a účtovný doklad? Doklad náležitosti zjednodušeného daňového dokladu má. Nemôže dôjsť zo strany vyhotoviteľa dokladu k zneužitiu (napr. že doklad sa stornuje alebo že nebude vôbec odoslaný na FS)?

Dátum publikácie: 27. 5. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Ako sa účtuje v jednoduchom účtovníctve (platiteľ DPH) znehodnotený, nepredajný tovar?

Dátum publikácie: 18. 5. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2010

Započítava sa do obstarávacej ceny auta aj jednorazový administratívny poplatok, registračný poplatok na dopravnom inšpektoráte a aj prvotný nákup zimných pneumatík?

Dátum publikácie: 26. 4. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2015

SZČO chce v roku 2021 ukončiť podnikanie. V účtovníctve ale eviduje 2 neuhradené pohľadávky ešte z roku 2010. Jeden dlžník už zanikol, ten druhý je ešte zapísaný v registri, takže asi existuje. Je povinná SZČO tieto pohľadávky dodaniť alebo je možné sa dodaneniu vyhnúť?

Dátum publikácie: 15. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

SZČO účtuje v sústave JÚ. V decembri 2020 uzatvorila zmluvu o operatívnom prenájme pracovného stroja na obdobie 48 mesiacov. V zmluve nie je dohodnuté odkúpenie pracovného stroja, teda počas 48 mesiacov bude platiť nájomné, potom sa rozhodne, či pracovný stroj odkúpi alebo vráti. Pracovný stroj aj počas trvania operatívneho prenájmu môže vrátiť. Pri podpísaní zmluvy bola zaplatená tzv. akontácia na prenájom. Je nutné túto „akontáciu“ časovo rozlíšiť alebo môže ostať vo výdavkoch ako jednorazový výdavok, ktorý znižuje základ dane za rok 2020?

Dátum publikácie: 7. 4. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2014

FO – SZČO – vedie jednoduché účtovníctvo. Má prisľúbenú dotáciu zo zdrojov EÚ na svoje podnikanie, a to na nákup technológie a náklady s tým spojené. Keďže schvaľovací proces trvá veľmi dlho, nebol ku koncu roka 2020 ukončený. Nákup technológie prebehol v roku 2020 z vlastných zdrojov podnikateľa. Tento nákup musel prebehnúť, lebo išlo o špecifické stroje vyrobené na zákazku, a teda podnikateľ si ich musel prevziať. Po zaslaní celej dokumentácie a faktúr podnikateľovi budú finančné prostriedky vyplatené. Ako bude postupovať v roku 2020? Stroje sú v majetku, čiže by sa mali odpisovať. Keby bola dotácia prijatá v roku 2020, tak by sa príjem dotácie zdaňoval do výšky príslušných odpisov. Ale keďže dotácia ešte neprišla, tak má stroje zaradiť a daňovo odpisovať v roku 2020?

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.