17 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

Dátum publikácie: 5. 1. 2022
Autor: Viera Kubanková
Právny stav od: 1. 1. 2021

Zamestnávateľ poskytuje ubytovanie zamestnancom v hodnote maximálne 350 € tým, ktorí pracujú najmenej 24 mesiacov, pričom je to pre zamestnancov príjem oslobodený od dane. Môže zamestnávateľ poskytnúť aj dohodárom ubytovanie s tým, že to bude príjem oslobodený od dane?

Dátum publikácie: 5. 1. 2022
Autor: Nicolas Hamlock
Právny stav od: 1. 6. 2019

Zamestnávateľ vyšle zamestnanca na pracovnú cestu a dohodne sa s ním na použití osobného motorového vozidla zamestnanca. Ide o vozidlo – hybrid. Ako môže zamestnávateľ kompenzovať zamestnancovi náklady za použitie motorového vozidla?

Dátum publikácie: 20. 12. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnankyňa býva v Rožňave. Bola na služobnej ceste v Bratislave, na galavečere, ktorý začal o 19,30 hod. V rámci služobnej cesty bolo uhradené aj ubytovanie. Na druhý deň však neodcestovala z Bratislavy hneď ráno, ale až popoludní o 16.00 hod. Ako vyúčtovať stravné, resp. prerušenie služobnej cesty?

Dátum publikácie: 17. 12. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnanec má miesto výkonu práce v pracovnej zmluve s jeho slovenským zamestnávateľom v zahraničí. Aké cestovné náhrady mu prináležia pri služobnej ceste v mieste výkonu práce pri služobnej ceste na Slovensko a pri služobnej ceste do zahraničia vo vzťahu k jeho miestu výkonu práce?

Dátum publikácie: 6. 12. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2013

Aký nárok na stravné má zamestnanec pri jednodňovej zahraničnej pracovnej ceste do Českej republiky, ktorá sa však z dôvodu vzdialenosti predĺžila na ďalší pracovný deň? Zamestnanec nastúpil na pracovnú cestu o 7:00 hod., prechod hranice 7:30 hod. Z Českej republiky vyrazil o 20:30 hod., prechod hraníc 00:45 hod. a príchod do firmy o 1:15 hod. Patrí zamestnancovi náhrada stravného za 1. deň 600 CZK (16 h 30 min.) a za 2. deň 150 CZK (45 min)?

Dátum publikácie: 2. 12. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 7. 2002

Zamestnávateľ vysiela zamestnanca na zastupovanie na predajni v inom meste, ako je mesto, kde je kmeňová predajňa zamestnanca. Dohodli sa, že zamestnávateľ bude preplácať zamestnancovi cestovné náhrady. Zamestnanec si iniciatívne kúpil mesačný cestovný lístok na túto trať, čo vychádza finančne výhodnejšie. Dovoľuje mu však cestovať na tejto trati kedykoľvek, teda nielen kvôli presunu na zastupovanie. Je takýto mesačný lístok v poriadku z pohľadu daňovej uznateľnosti výdavku a taktiež aj uznania nároku na odpočítanie DPH?

Dátum publikácie: 30. 11. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Zamestnanec spoločnosti A použil na presun individuálnu prepravu (zviezol ho autom známy, ktorý mal v tom istom čase tiež pracovnú cestu zo svojej práce). Teraz si zamestnanec na cestovné náhrady nenárokuje, len na stravné. Je to správne v kontexte § 7 zákona o cestovných náhradách?

Dátum publikácie: 11. 11. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2011

Traja zamestnanci cestovali na pracovnú cestu vlakom. Zakúpili si jedno voľné miesto v rámci kupé. Chceli znížiť riziko nákazy tým, že nebudú cestovať v otvorených priestoroch alebo s náhodnými ľuďmi na 8 hodín dlhej ceste. Uvedený výdavok za jedno voľné miesto v kupé je daňovo uznaný náklad?

Dátum publikácie: 2. 11. 2021
Autor: Ing. Marek Vanko, PhD., MBA, Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2009

V internej smernici má spoločnosť určené, že cestovný príkaz je potrebné predložiť na vyúčtovanie do desiatich dní od konania služobnej cesty. Zamestnanec bol v júli 2021 na služobnej ceste a zabudol predložiť cestovný príkaz. Predložil ho v septembri 2021. Je možné mu stravné vyplatiť?

Dátum publikácie: 29. 10. 2021
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2019

Má spoločnosť, ktorá dostala faktúru za ubytovanie svojich zamestnancov na tuzemskej pracovnej ceste, nárok na odpočítanie DPH, ak na faktúre, ktorú aj spoločnosť zaplatila, je uvedená položka „ubytovanie s raňajkami“ s 10 % DPH, t. j. nie je vyčlenená suma zvlášť za ubytovanie a zvlášť za raňajky?

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.