1082 výsledkov
...
Dátum publikácie: 2. 8. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Zákazníkovi z Rumunska spoločnosť dodala výrobky. Po opracovaní nejakých kusov zákazník zistil, že je na výrobkoch vada. Preto odberateľ vystavil faktúru, v ktorej dodávateľovi z tuzemska fakturuje vadné kusy zmenené o ich spracovateľskú operáciu v cene, ktorá zodpovedá predajnej cene tuzemského dodávateľa + ich nákladmi na opracovanie. Predmetom fakturácie nie je služba, ale tovar, pretože tie vadné kusy boli aj fyzicky doručené do SR a na faktúre sú uvedené ako tovarová položka, počet kusov, jednotková cena. Môže tuzemský dodávateľ použiť účtovanie 549/321? 

Dátum publikácie: 23. 7. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Podnikateľ – FO má v majetku nebytový priestor 10 rokov, časť už má odpísanú a zostatková cena je 10 000 €. Rozhodne sa darovať uvedený priestor synovi, ktorý ho chce vložiť do obchodného majetku ako FO. Aká bude obstarávacia cena u syna – obdarovaného? Vyplýva nejaká daňová povinnosť darcovi? Uvedený priestor kúpil darca bez DPH. Ak sa obdarovaný po určitom čase 6 rokov – majetok odpisuje, rozhodne uvedenú nehnuteľnosť predať, neinvestuje do nej, len uplatňuje bežné náklady spojené s údržbou, môže dať do nákladov zostatkovú cenu nehnuteľnosti, resp. aké náklady uplatní pri predaji?

Dátum publikácie: 22. 7. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2021

Dodávateľ (IČ DPH CZ) fakturoval službu za 3/2021. Faktúra sa samozdanila, uplatnil sa Reverse Charge a zahrnula sa do DP k DPH za 3/2021. Neskôr si spoločnosť všimla, že faktúra bola omylom vystavená bez prenosu daňovej povinnosti s českou DPH. Dodávateľ 30. 4. 2021 vystavil dobropis, ktorý spoločnosť dostala 5. 5. 2021. Akým spôsobom opraviť DP k DPH a KV DPH za 3/2021?

Dátum publikácie: 22. 7. 2021
Autor: Ing. Marián Drozd
Právny stav od: 1. 1. 2021

Platiteľovi DPH pri nákupe tovaru z UK (faktúra zo dňa 21. 4. 2021) v hodnote 78,70 eura prepravca vyfakturoval poplatky, prepravu a prefakturoval DPH na vstupe za dovoz tovaru. Platiteľ dostal prepravný doklad („manifest“ – colný úrad BA len s pečiatkou prepravcu). Môže platiteľ na základe tohto dokladu uplatniť odpočítanie dane?

Dátum publikácie: 20. 7. 2021
Autor: Ing. Zuzana Uríková
Právny stav od: 1. 1. 2016

Aký je rozdiel pri vypracovaní projektovej dokumentácie, a to: vypracovanie projektovej dokumentácie inžinierskych sietí samostatne architektom pre developera alebo inú osobu – sekcia M, vypracovanie projektovej dokumentácie stavebného inžinierstva 42, projekt dodaný developerom v rámci dodávky inžinierskej stavby – sekcia F? Kedy sa uplatní sekcia M a kedy sekcia F, aké musia byť splnené podmienky pre určenie správnej sekcie?

Dátum publikácie: 20. 7. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Má živnostník povinnosť registrovať sa pred poskytnutím služieb podľa § 7a zákona o DPH a následne môže fakturovať svoje služby maďarskému odberateľovi bez DPH, daňové priznania k DPH ani kontrolné výkaz podávať nebude, bude mať však povinnosť podávať štvrťročne súhrnné výkazy alebo sa táto povinnosť registrácie na neho nevzťahuje? Ako bude fakturovať poskytnuté služby?

Dátum publikácie: 19. 7. 2021
Autor: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Sociálny podnik kúpil nákladné auto Liaz v roku 2020 od fyzickej osoby nepodnikateľa. Teraz toto vozidlo predáva. Akú sadzbu DPH má odviesť, keďže ako sociálny podnik za predaj tovaru a služieb odvádza 10 % DPH?

Dátum publikácie: 15. 7. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Môže český dodávateľ fakturovať bez DPH a odberateľ v SR spraví samozdanenie, čiže daň na výstupe aj na vstupe? Podľa akého paragrafu? IČ DPH má CZ, čiže je registrovaný za platiteľa DPH v ČR. A ak bude vystavovať čiastkové faktúry za čiastkové ucelené práce, napríklad v 4 mesiacoch, spraví sa samozdanenie v SR v každom mesiaci jednotlivo? 

Dátum publikácie: 15. 7. 2021
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2005

Zamestnanec objednal z e-shopu spotrebný materiál. Na základe objednávky a pokynov pre úhradu spoločnosť čiastku zaplatila a zaúčtovala ako zahraničnú zálohovú faktúru a jej úhradu. Následne s tovarom prišla aj česká vyúčtovacia faktúra, ktorá ale neobsahovala úplné údaje odberateľa (IČO a IČ DPH) a taktiež na nej bola vyčíslená znížená DPH 15 %. Tuzemský odberateľ kontaktoval dodávateľa, ktorý je platiteľom DPH v Čechách, a žiadal doplniť údaje a uplatniť prenesenie daňovej povinnosti, keďže ide o nadobudnutie tovaru z EÚ. V odpovedi český dodávateľ oznámil, že oprava dokladu nie je možná, pretože u nich je možné objednať tovar iba ako súkromná osoba. Ako daný problém riešiť z pohľadu dane z príjmov a z pohľadu DPH?

Dátum publikácie: 13. 7. 2021
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2005

Spoločnosť kúpila semená trávy z ČR, faktúra bola vystavená s českou DPH s odôvodnením, že predávajúci predáva tovar len fyzickým osobám, faktúru nie sú ochotní opraviť. Ako sa má faktúra účtovať z hľadiska DPH?

...

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.