Vyhľadávanie > Príklady z praxe > Aktuálne > Nezisková organizácia
2221 výsledkov

Zobraziť filtreSkryť filtre

...
Dátum publikácie: 24. 11. 2020
Autor: Ing. Vladimír Ozimý
Právny stav od: 1. 1. 2020

Spoločnosť vlastní fotovoltaickú elektráreň. Dodávateľ vyfakturoval montáž merania na technologickej časti (elektromer, poistky, listy, vodiče...) v sume 2 000 € bez DPH. Meranie nezvyšuje výkon, len zo zákona ho musela spoločnosť zriadiť, aby posielalo automaticky hlásenia do OKTE. Môže to spoločnosť dať priamo do nákladov alebo ako technické zhodnotenie alebo to samostatne zaradiť a odpisovať? Ak áno, do ktorej odpisovej skupiny?

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 4. 2. 2005

Spoločnosť, platiteľ DPH, má jediného spoločníka s trvalým pobytom – Vojvodina, Novi Sad. V Novom Sade má spoločnosť založenú organizačnú zložku, ktorá sa hlavne zaoberá sprostredkovaním predaja tovaru, nevytvára tržby, má aj zamestnancov. Spoločník si kupuje osobné auto ako fyzická osoba, auto bude mať ŠPZ maďarskú, pretože spoločník vlastní byt v Budapešti, kde sa aj prevažne zdržiava. Toto osobné auto chce používať aj na služobné účely cesty Budapešť – Novi Sad, Banská Bystrica – sídla spoločnosti a, samozrejme, ostatné služobné cesty spojené s podnikaním. Je možné uplatniť si cestovné náhrady na toto osobné auto? 

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2020

SHR, platiteľ DPH, zakúpil poľnohospodársky stroj, uplatnil si odpočítanie DPH. Na tomto stroji sa stala neopraviteľná škoda a je nepoužiteľný. Chce ho predať aspoň na súčiastky za 1 000 €, ale zostatková cena stroja je 6 000 €. Čo s odpočítanou DPH? Je povinný vrátiť alikvotnú časť DPH? Faktúra za predaj na súčiastky bude základ + DPH?

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Nora Šišková
Právny stav od: 1. 1. 2020

Slovenský platiteľ DPH dostal objednávku na dodanie tovaru pre francúzsku spoločnosť registrovanú vo Francúzsku. Tovar bude doručovaný podľa objednávky zákazníka do Francúzka. Slovenská spoločnosť zabezpečí výrobu tovaru u svojich dvoch dodávateľov. Jeden je slovenská spoločnosť registrovaná v SR a druhý je česká spoločnosť registrovaná v ČR. Tovar bude doručovaný v oboch prípadoch priamo z prevádzok v ČR do Francúzska...

Dátum publikácie: 23. 11. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2020

Ako sa postupuje v prípade preplatenia cestovných náhrad, ak zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu ochorie a chce počas trvania tejto pracovnej cesty navštíviť svojho obvodného lekára? Má nárok na preplatenie cestovných náhrad z miesta vyslaného na pracovnej ceste do miesta trvalého bydliska?

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2010

Spoločnosť si prenajala auto prostredníctvom medzinárodnej spoločnosti so sídlom vo Walese. Išlo o krátkodobý prenájom na dva dni, miesto vyzdvihnutia vozidla bolo letisko Košice. Letisko Košice však neprebralo peniaze za prenájom, tie boli poukázané na účet spoločnosti Booking.com. Je možné daňovo uznať doklad, ktorý nie je faktúrou, ale nazýva sa „Potvrdenie“ a je na ňom uvedené referenčné číslo rezervácie, dĺžka prenájmu, dátum a miesto vyzdvihnutia a taktiež i dátum odovzdania?

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: Ing. Katarína Jašurková
Právny stav od: 1. 1. 2019

Z dôvodu sťahovania spoločnosti do priemyselného areálu sa chystá spoločnosť zabezpečiť prepravu pre zamestnancov z miesta bydliska do práce prostredníctvom prepravnej spoločnosti autobusmi. Spoločnosť bude prispievať na prepravu zamestnancom 70 % z ceny cestovného lístka a zamestnanec si bude hradiť zvyšných 30 %. Bude tento výdavok spoločnosti daňovo uznaným nákladom v plnej výške? Má spoločnosť nárok na plné odpočítanie DPH z faktúry od prepravcu? Bude tento príjem pre zamestnancov oslobodený od dane?

Dátum publikácie: 20. 11. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2009

Ak zamestnanec použije na služobnú cestu vlastné auto, má riadne podpísaný cestovný príkaz so súhlasom na použitie, je potrebné mať uzatvorenú aj dohodu o použití vlastného motorového vozidla?

Dátum publikácie: 18. 11. 2020
Autor: Ing. Simona Jurišová
Právny stav od: 1. 1. 2004

Zamestnávateľ v záujme ochrany svojich zamestnancov poslal svojho zamestnanca, aby absolvoval COVID test. Zamestnanec predložil zamestnávateľovi doklad o úhrade. Akým spôsobom môže zamestnávateľ preplatiť náklady za test tomuto zamestnancovi? Môže byť doklad zúčtovaný prostredníctvom výplaty alebo cez pokladňu? Ide o nepeňažný príjem zamestnanca?

Dátum publikácie: 16. 11. 2020
Autor: Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od: 1. 1. 2012

Dôchodkyňa prenajme v roku 2020 jednorazovo starú stodolu na fotenie v sume 800 € alebo to prenajme ona za 500 € a manžel za 300 €. Vyplýva im z tohto dôvodu povinnosť registrácie na daňovom úrade a musia podávať daňové priznanie? Prenajali to príspevkovej organizácii VÚC.

...

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.