Faktúra za ubytovanie na pracovnej ceste - aj s raňajkami

Má spoločnosť, ktorá dostala faktúru za ubytovanie svojich zamestnancov na tuzemskej pracovnej ceste, nárok na odpočítanie DPH, ak na faktúre, ktorú aj spoločnosť zaplatila, je uvedená položka „ubytovanie s raňajkami“ s 10 % DPH? Nie je vyčlenená suma zvlášť za ubytovanie a zvlášť za raňajky.

Dátum publikácie:13. 9. 2021
Autor:Ing. Nadežda Cígerová

tt_cestovne-nahrady

Otázka:

Spoločnosť dostala faktúru za ubytovanie svojich zamestnancov na tuzemskej pracovnej ceste.

Má spoločnosť nárok na odpočítanie DPH, ak na faktúre, ktorú aj spoločnosť zaplatila, je uvedená položka „ubytovanie s raňajkami“ s 10 % DPH?

Na faktúre nie je vyčlenená suma zvlášť za ubytovanie a zvlášť za raňajky.

Odpoveď:

Pokiaľ išlo o pracovnú cestu, spoločnosť má nárok na odpočítanie dane vo väzbe na skutočnosť, že vstup sa vecne priraďuje k ekonomickým plneniam daňovníka, ktoré by mali byť zdaňované.

Predpokladáme totiž, že spoločnosť nevykonáva oslobodené činnosti, pri ktorých nie je nárok na odpočítanie DPH v súlade s § 49 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.

Ak je predpoklad správny, potom pokiaľ disponuje faktúrou so všetkými náležitosťami, nárok na odpočítanie DPH jej vzniká - a to aj z raňajok (nejde o repre, resp. občerstvenie, kedy nárok na odpočítanie DPH nevzniká).

Pokiaľ je na faktúre ubytovanie s raňajkami s 10 % DPH, je to v poriadku v kontexte splnenia podmienky zloženého plnenia, ktoré vysvetľuje FR SR na svojej webovej stránke (Informácia k uplatňovaniu zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty na ubytovacie služby).

Ubytovanie s raňajkami

Ak sú raňajky zahrnuté v cene ubytovania a ubytovacie zariadenie neponúka možnosť objednať si ubytovanie bez raňajok, uplatní sa znížená sadzba dane z pridanej hodnoty na ubytovacie služby vrátane poskytnutých raňajok.

Ak je voči zákazníkovi uplatnená samostatná cena za poskytnuté raňajky, v takomto prípade sa uplatní základná sadzba dane z pridanej hodnoty pri poskytnutí raňajok, čo znamená, že sa poskytujú dve samostatné plnenia, a to ubytovacia služba, pri ktorej sa uplatní znížená sadzba dane a stravovacia služba (raňajky), pri ktorej sa uplatní základná sadzba dane.

Poznámky pod čiarou:

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace interné firemné predpisy

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.