Overenie IČ DPH v rámci EÚ

Dá sa overiť IČ DPH u EÚ odberateľa aj v prípade, že je registrovaný pre DPH (ale nie je platiteľom DPH)? Overenie prebieha cez VIES systém. Čo v prípade, ak si spoločnosť nie je istá pri identifikácii obchodného partnera - štandardne nevyjdú iné údaje o firme ako názov a adresa?

Dátum publikácie:3. 5. 2021
Autor:Ing. Nadežda Cígerová

tt_dph1 (1)

Otázka:

Dá sa overiť IČ DPH u EÚ odberateľa aj v prípade, že je registrovaný pre DPH (ale nie je platiteľom DPH)?

Overenie prebieha cez VIES systém.

Čo v prípade, ak si spoločnosť nie je istá pri identifikácii obchodného partnera - štandardne nevyjdú iné údaje o firme ako názov a adresa?

Odpoveď:

Webová stránka na overenie platnosti IČ DPH má oficiálny zdroj na: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html. VIES systém = (VAT Information Exchange System).

Ide o elektronický nástroj kontroly platnosti IČ DPH hospodárskych subjektov, ktoré sa v Európskej únii zaregistrovali na cezhraničné transakcie týkajúce sa tovaru alebo služieb. Nie sú tam uvedené napríklad špecifické vnútroštátne identifikácie. Zobrazia sa aj neplatitelia DPH registrovaní podľa obdoby nášho § 7 a § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (keďže ide o registráciu v rámci cezhraničných transakcií s EU). Overenie prebieha cez národné databázy DPH príslušného vybraného členského štátu/Severnom írsku.

Po spustení tlačidla „Overit“ subjekt dostane najčastejšie nasledujúce možné odpovede:

  • Áno, platné IC DPH.
  • Nie, neplatné IC DPH. (Znamená to, že uvedené číslo nie je v čase zadania platné).
  • Chyba: nekompletné (IC DPH + prefix členského štátu/Severnom írsku) alebo neplatné vstupné údaje.

Ak v odpovedi o platnom IC DPH sú meno a/alebo adresa nahradené '---', znamená to, že členský štát/Severnom Írsku, ktorý číslo vydal, nedovoľuje zverejnenie týchto informácií.

 

Pokiaľ je uvedené, že je IČ DPH neplatné, v prvom rade je nutné sa obrátiť na svojho zákazníka a skontrolovať správnosť uvedeného IČ DPH (správny počet znakov, správna dĺžka a kód krajiny). Poprípade by mal zákazník kontaktovať príslušnú daňovú správu a požiadať o aktualizáciu údajov vo vnútroštátnom systéme výmeny informácií o DPH (VIES), keďže predmetné údaje môžu aktualizovať iba daňové správy jednotlivých krajín.

Žiadna iná centrálna databáza neexistuje.

Poznámky pod čiarou:

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace komentované ustanovenia

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.