Oznámiť odklad daňového priznania emailom môžu všetci daňovníci

Oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom budú môcť všetky daňové subjekty, teda aj povinne elektronicky komunikujúci klienti. Túto zmenu schválil parlament 30. marca. Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť a zjednodušiť klientom komunikáciu s finančnou správou v čase pandémie.

Dátum publikácie:30. 3. 2021
Autor:Finančná správa SR

tt_dp-bankovky

Oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom budú môcť všetky daňové subjekty, teda aj povinne elektronicky komunikujúci klienti. Túto zmenu schválil v utorok 30. marca parlament. Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť a zjednodušiť klientom komunikáciu s finančnou správou v čase pandémie.

Návrh zákona ešte musí podpísať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

(Poznámka redakcie: zákon vyšiel v Zbierke zákonov č. 115/2021 Z. z. dňa 31. marca 2021.)


Daňovníkom na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok už neostáva veľa času. Lehota bola stanovená na stredu 31. marca.

Ak nestíhajú, alebo z dôvodu pandémie sa dostali do problémov, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie si tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.

Parlament v stredu schválil návrh zákona, ktorý tento proces ešte zjednoduší. Odobril zasielanie oznámení emailom a po novom tak budú môcť urobiť všetky daňové subjekty, nielen „papierovo“ komunikujúci klienti, ale aj tí, ktorí sú povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky.

Toto opatrenie má rozšíriť možnosti klientov oznámiť odklad podania daňového priznania v čase šírenia koronavírusu, obmedziť mobilitu občanov ako aj urýchliť komunikáciu s finančnou správou v súvislosti s pandémiou. Finančná správa zároveň akceptuje doteraz zaslané oznámenia o odklade daňových priznaní, keďže chce vyjsť klientom v ústrety.

Ak chce daňovník oznámiť predĺženie lehoty, stačí, ak napíše finančnej správe email na podnety@financnasprava.sk.

Email musí obsahovať nasledovné údaje:

  • meno, priezvisko, dátum narodenia,
  • DIČ alebo rodné číslo (dátum narodenia, ak ide o zahraničnú osobu),
  • adresa trvalého pobytu,
  • nová lehota na podanie DP (30. 04., 31. 05., 30. 06.) (pre účely odvodov),
  • obchodné meno a IČO (v prípade PO-nepodnikateľ).

 

Prečítajte si tiež:

Prezidentka odobrila mimoriadne opatrenia vo finančnej oblasti

30. marca 2021

 

Poznámky pod čiarou:

Súvisiace tlačivá a formuláre

Súvisiace videoškolenia

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 595/2003 Z. z. Zákon o dani z príjmov
  • 115/2021 Z. z. Novela zákona o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením choroby COVID-19

Funkcie

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.