Softwarning Finančnej správy pre eKasu - výzva na podanie žiadosti o pridelenie kódu

Finančná správa rozposlala softwarningové upozornenie podnikateľom, ktorých sa týka projekt eKasa. Vyzvala ich na čo najskoršie podanie žiadosti o pridelenie kódu.

Dátum publikácie:7. 5. 2019
Autor:Finančná správa SR

tt_registracna-pokladna_2015

Finančná správa rozposlala približne 150 000 daňovým subjektom, u ktorých eviduje nezrušené aspoň jedno DKP ERP (daňový kód elektronickej registračnej pokladnice), informatívne upozornenie týkajúce sa projektu eKasa. V upozornení informuje, že podnikateľ je od 1. júla 2019 povinný používať na evidenciu prijatých tržieb pokladnicu eKasa klient, t. j. buď online registračnú pokladnicu, alebo virtuálnu registračnú pokladnicu.

Zároveň v oznámení vysvetľuje, že žiadosť o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient je potrebné podať elektronicky prostredníctvom osobnej internetovej zóny na portáli finančnej správy. V žiadosti podnikateľ vyznačí, že žiada o pridelenie kódu pokladnice a zároveň môže prostredníctvom tejto žiadosti požiadať o zrušenie DKP súčasne používanej elektronickej registračnej pokladnice.

Finančná správa upozorňuje, že daňové kódy elektronických registračných pokladníc, ktoré nebudú zrušené do 30. júna 2019 na základe oznámenia podnikateľa, budú celoplošne zrušené k 1. júlu 2019.

Cieľom zaslaného informatívneho upozornenia je výzva tým podnikateľom, ktorí ešte nepožiadali o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient, na podávanie žiadostí o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient zo strany daňového subjektu čo najskôr. A to aj v prípade, ak si svoju pokladnicu chce podnikateľ zinicializovať až neskôr.

Finančná správa v zaslanom upozornení preto vyzýva, aby si daňovníci nenechávali podanie žiadosti na poslednú chvíľu. Vyhnú sa tak zbytočnému stresu a tradičnému náporu posledných dní pred nástupom eKasy. V ozname tiež finančná správa dodáva, že ak medzičasom podnikateľ už podal Žiadosť o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient, môže považovať oznámenie za bezpredmetné. Týmto podnikateľom zároveň oznámením poďakovala, že si svoju povinnosť už splnili.

Zaslanie softwarningového upozornenia je ďalším z komunikačných nástrojov, ktoré finančná správa využíva pre posilnenie informovanosti o projekte eKasa.

O projekte softwarning:

Sotfwarning je označenie pre priateľské informatívne oznamy, ktoré finančná správa posiela pravidelne už od konca roka 2017 vybraným skupinám klientov. Ide o proklientske opatrenie modernej finančnej správy, ktoré slúži na podporu dobrovoľného plnenia daňových povinností. Takéto informatívne oznamy finančná správa zasiela a bude zasielať vždy elektronicky. Ide preto o benefit pre tých klientov, ktorí s finančnou správou komunikujú elektronicky. Zaslaný oznam automaticky neznamená začatie daňovej kontroly alebo iného daňového konania, ide len o informatívne upozornenie. Klient sa sám rozhodne, či naň bude reagovať, alebo nie.

Poznámky pod čiarou:


Autor: Finančná správa SR

Súvisiace dôvodové správy

Súvisiace videoškolenia

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 289/2008 Z. z. Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice
  • 368/2018 Z. z. Novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.