Upozornenie na povinnosť ukladania účtovných závierok

Finančná správa pokračuje v proklientskych opatreniach. Najnovšie upozorní podnikateľov na správne ukladanie účtovných závierok do Registra účtovných závierok.

Dátum publikácie:4. 8. 2020
Autor:Finančná správa SR

tt_zviazane-sanony

Finančná správa pokračuje v proklientskych opatreniach. Najnovšie svojich klientov upozorní na správne ukladanie účtovných závierok do Registra účtovných závierok (RÚZ).

Finančná správa opäť monitorovala plnenie povinností jednotlivých daňových subjektov pri podávaní účtovných závierok.

Finančná správa chce byť partnerom svojich klientov. Pravidelne preto rozposiela priateľské upozornenia (softwarning), v ktorých klientov upozorňuje na splnenie svojich povinností. K doterajším približne päťdesiatim takýmto upozorneniam pribudne ďalší softwarning – upozornenie na potrebu ukladania dokumentov (účtovnej závierky) do RÚZ.

Finančná správa rozpošle firmám, ktoré neuložili svoje účtovné závierky, upozornenie na splnenie si tejto povinnosti.

Ukladať dokumenty do RÚZ totiž klientom/účtovným jednotkám vyplýva zo zákona o účtovníctve. Finančná správa si však uvedomuje, že k nesplneniu tejto povinnosti nemusel firmy viesť len úmysel, ale napríklad aj časová zaneprázdnenosť či obyčajná neznalosť tejto povinnosti. V najnovšom softwarningu preto požiada dotknutých klientov, aby si overili správnosť podania dokumentov (účtovných závierok) za predchádzajúce účtovné obdobie. V prípade, ak účtovné závierky neuložili do RÚZ, majú tak urobiť.

Opakovane neuložilo účtovnú závierku až 26 726 účtovných jednotiek. Finančná správa však chce aj v tomto prípade podať pomocnú ruku. Ak subjekt vykoná nápravu do 30. 9. 2020, daňový úrad prihliadne na snahu takýchto klientov riadne si plniť svoje zákonné povinnosti.

Termín uvedený v liste, ktorý zašle finančná správa, neplatí pre účtovné závierky za rok 2019.

Podľa ustanovení zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 totiž lehota na uloženie dokumentov (účtovných závierok) za rok 2019 a podanie daňových priznaní k dani z príjmov právnickej osoby za toto zdaňovacie obdobie ešte neuplynula.

 

Zasielaním takýchto priateľských upozornení chce finančná správa pomáhať svojim klientom a upozorňovať ich na ich povinnosti, aby im pomohla vyvarovať sa potenciálnym sankciám či pokutám. Aj preto v najnovšom softwarningu pripojí aj informáciu, akým spôsobom je možné správne účtovnú závierku do registra uložiť.

 

Poznámky pod čiarou:


Autor: Finančná správa SR

Súvisiace odborné články

Súvisiace komentované ustanovenia

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.