2. Daňový tip: Ak uskutočňujete pracovné cesty, uplatnite si cestovné náhrady

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) daňovým výdavkom sú aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste.

Obsah

Dátum publikácie:3. 7. 2014
Autor:Ing. Anton Kolembus
Oblasti práva: Správne právo / Dane a poplatky / Daň z príjmov; Financie, finančné právo / Daňové a poplatkové právo
Právny stav od:1. 1. 2014
Právny stav do:31. 12. 2016

TIP: Ak uskutočňujete pracovné cesty, uplatnite si cestovné náhrady

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) daňovým výdavkom sú aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste.

Dobrá rada:

Ak cestujete do iného miesta výkonu práce, ako je vaše obvyklé pracovisko, píšte si pracovnú cestu.

Príklad č. 3:

Obvyklým miestom vykonávania podnikateľskej činnosti podnikateľa je Žilina. Z dôvodu obstarania materiálu za výhodnejšie ceny sa zúčastnil obchodných rokovaní v Bratislave a Trnave. Na cestu nastúpil 15. 4. 2014 o 6,58 hod.

Do Bratislavy prišiel o 9.00 hod., následne sa o 13.00 hod. premiestnil na rokovanie do Trnavy. Do miesta obvyklého výkonu práce v Žiline sa vrátil o 17.00 hod. Na cestu použil vlastný automobil nezaradený v obchodnom majetku.

Riešenie:

Podnikateľ si môže uplatniť do daňových výdavkov:

  • náhradu za spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu prepočítané podľa spotreby uvedenej v dokladoch motorového vozidla,
  • sadzbu základnej náhrady za každý ubehnutý km jazdy,
  • stravné za čas trvania pracovnej cesty (10 hodín) vo výške 4€ – podnikateľ v tomto prípade nemusí dokladovať výdavky na stravné.
  • výdavky na parkovanie v Bratislave a Trnave.

Pozor:

Výdavky na stravovanie si nemôže uplatniť daňovník, ktorý má len príjmy z prenájmu a daňovník, ktorý má príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu vyplácané podľa autorského zákona, alebo kombináciu týchto príjmov.

 

Poznámka redakcie:
§ 19 ods. 2 písm. e) ZDP

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Anton Kolembus

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.