Daňovník dane z motorových vozidiel v prípade manželov

Manželia, obidvaja SZČO (manželka už pred rokom 2015, manžel od marca 2015), majú vozidlo, ktoré si manžel dal do svojho podnikania. Manželka si urobí „cesťák". Kto podá daňové priznanie k dani z motorových vozidiel? Manželka je užívateľom celý rok a manžel je držiteľom od marca 2015.

Dátum publikácie:26. 1. 2016
Autor:Ing. Jana Galová
Právny stav od:1. 1. 2015
Právny stav do:31. 12. 2019

tt_auto-kalkulacka-mince1

Podľa § 3 písm. a) zákona č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 361/2014 Z. z.“) daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v doklade vozidla.

Podľa § 3 písm. d) zákona č. 361/2014 Z. z. daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba, ktorá používa vozidlo, v ktorého doklade je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

Z otázky nie je zrejmé, či držiteľom vozidla bola predtým manželka alebo nejaká iná osoba.

V prípade, že držiteľom vozidla bola manželka, jej zanikla daňová povinnosť posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo k zmene držiteľa vozidla [§ 8 ods. 2 písm. d) zákona č. 361/2014 Z. z.]. Manželovi daňová povinnosť vznikla prvým dňom mesiaca, v ktorom boli splnené rozhodujúce skutočnosti podľa § 2 ods. 1 (predmet dane) zákona č. 361/2014 Z. z.

V prípade, že držiteľom vozidla bola osoba, ktorá nepoužívala vozidlo na podnikanie a manželka používala jeho vozidlo na podnikanie – daňovníkom bola manželka ako užívateľ v konkrétnom období.

Tým, že nie sú zrejmé všetky skutočnosti k danej otázke, nie je možné jednoznačne určiť, kto podáva daňové priznanie a za aké obdobie. Platí však, že daňové priznanie podáva daňovník (musí byť zrejmé, kto a v akom období je daňovníkom), ktorý v daňovom priznaní uvedie všetky skutočnosti rozhodujúce pre výpočet dane, daň vypočíta a zaplatí.

Daňové priznanie Vám názorne pomôže vyplniť lektor Ing. Vladimír Ozimý vo videoškolení:

 

2015-12-16-VIDEOSKOLENIE-Ozimy_Daň z motorovĂ˝ch vozidiel mk 

Daň z motorových vozidiel a daňové priznanie za rok 2015 

 

 

Poznámka redakcie:
§ 3 písm. a) a písm. d) zákona č. 361/2014 Z. z.

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Jana Galová

Súvisiace tlačivá a formuláre

Súvisiace komentované ustanovenia

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace dokumenty

Súvisiace odborné články

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

 

 

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.