Dodanie tovaru z Ukrajiny

Slovenský podnikateľ, platiteľ DPH, nakupuje tovar z tretích krajín (Ukrajina). Tovar je následne predaný slovenským podnikateľom do EÚ (Taliansko, Rakúsko, Česko...). Preprava tovaru je realizovaná priamo z Ukrajiny do jednotlivých krajín EÚ. Prepravu pre slovenského podnikateľa vykonáva prepravca z tretích krajín.

Clo a DPH platí odberateľ v krajine EÚ. Slovenský podnikateľ vystavuje faktúru pre odberateľa EÚ bez DPH (oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu), v tej faktúre je zahrnutá aj doprava, ale nie je rozčlenená, t. j. tovar je predaný aj s dopravou v jednej sume.  

  1. Ako vyrovnať dopravu? Oslobodiť ju podľa § 47 ods. 6 zákona o DPH, t. j. uvažovať o službe vzťahujúcej sa na vyvážaný tovar (je potrebné uvádzať vo výkaze DPH alebo nie)? 
  2. Alebo je možné brať uvedené plnenie ako prijatú službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH v tuzemsku od zdaniteľnej osoby z iného členského štátu, resp. tretieho štátu? Potom príjemca, platiteľ dane, je povinný podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH z prijatej služby odviesť daň (daňové priznanie – riadok 11 a 12, kontrolný výkaz – časť B.1.) a zároveň má nárok na odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až § 51 zákona o DPH (riadok 21 daňového priznania)?
  3. Je dodanie tovaru do krajín EÚ oslobodené od dane podľa § 43 zákona o DPH? Je potrebné podávať súhrnný výkaz? Ak nie, ako postupovať? 

Dátum publikácie:28. 11. 2016
Autor:Ing. Nadežda Cígerová
Právny stav od:1. 1. 2014
Právny stav do:31. 12. 2017

 

 

Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len registrovaní užívatelia 
s predplateným prístupom.

Prihlásiť

 

 

Nemáte prihlasovancie údaje?

Ročný prístup si môžete objednať v našom e-shope:

Cena: 291,00 € s DPH

Výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI

 

Chcete mať pravidelné informácie o novinkách a aktuálnej ponuke?

Prihláste sa na odber noviniek e-mailom!

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Nadežda Cígerová

Súvisiace odborné články

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

Funkcie

Partner