Dátum publikácie:23. 5. 2017
Oblasti práva: Správne právo / Dane a poplatky / Daň z príjmov
Občianske právo / Byty a nebytové priestory / Bytové družstvá
Právny stav od:1. 1. 2017
Právny stav do:31. 12. 2017
Na účely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) sú spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov považované za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie. Daňovníci, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, sú vymedzení v § 12 ods. 3 zákona o dani z príjmov a spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov boli k nim zaradené s účinnosťou od 1. 1. 2004.
Registrácia na daň z príjmov
Registrácia na daň z príjmov je upravená v § 49a zákona o dani z príjmov a v § 67 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“).
Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré je právnickou osobou nezaloženou na podnikanie, má povinnosť požiadať o registráciu správcu dane, ak:
- získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie
Povinnosť požiadať správcu o registráciu na daň z príjmov právnických osôb má spoločenstvo do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom získalo povolenie alebo oprávnenie na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je právnická osoba oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky;
- nie je registrované podľa predchádzajúceho odseku a vznikla mu povinnosť zrážať daň alebo preddavky na daň alebo daň vyberať
Povinnosť požiadať správcu dane o registráciu ako platiteľ dane má spoločenstvo v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom vznikla povinnosť zrážať daň alebo preddavky na daň alebo daň vyberať (napr. zrážať preddavky z príjmov zo závislej činnosti, odvádzať daň z príjmov fondu prevádzky, údržby a opráv).
Ak spoločenstvo už je registrované u správcu dane, je povinné na účel vykonania zmien v registrácii oznámiť miestne príslušnému správcovi dane skutočnosť, že sa stalo platiteľom dane. To znamená, že ak spoločenstvo je už registrované na daň z príjmov a vznikne mu povinnosť zrážať daň ...
Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len
UŽÍVATELIA PORTÁLU S PREDPLATENÝM PRÍSTUPOM.
Nemáte predplatený prístup?
Získajte prístup k celému obsahu, funkciám a službám:
Viac ako 12 000 aktuálnych dokumentov
Viac ako 90 aktuálnych videoškolení s obľúbenými lektormi
Tím odborníkov na telefóne a online chate každý pracovný deň
Pravidelné Online / Video rozhovory s odborníkmi
Osobný profil s Vašimi záložkami, históriou, poznámkami...
Mesačný prehľad najdôležitejších informácií e-mailom
Cena (ročný prístup): 499,38 € s DPH (406 € bez DPH)
Všetky výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI
Súvisiace právne predpisy ZZ SR