PRÍKLAD z praxe: Oneskorené platenie dane z príjmov – odpustenie sankcií

Spoločnosť, podobne ako ostatné firmy čelia v posledných dňoch riziku týkajúceho sa ich podnikania. Hrozí, že sa zavrie prevádzka. Ako postupovať v prípade, že sa finančná situácia firmy zhoršila, je možné zaplatiť daň aj neskôr? Spoločnosť si nie je istá, či to naozaj funguje v praxi tak, že nie je nutné podať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

Dátum publikácie:30. 3. 2020
Autor:Ing. Nadežda Cígerová

tt-notebook-covid-19

Spoločnosť sa nemusí obávať sankcií, štát umožnil nariadením zaplatiť daň aj neskôr.

V princípe platia nasledovné dve alternatívy:

1. Zákonná povinnosť podľa § 49 ods. 3 zákona o dani z príjmov:

Firma podá oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania do 31. marca 2020 (platitelia DPH, právnické osoby zapísané v OR SR, fyzické osoby podnikatelia elektronicky, nepodnikatelia poštou, elektronicky alebo osobne).

Toto je štandardný postup, ktorý platil aj pred pandémiou. V takom prípade, ak sa v oznámení uvedie dátum – napríklad do 30. 6. 2020, lehota sa automaticky posúva.

Ak má daňovník aj príjmy v zahraničí, môže sa posunúť lehota do konca septembra. 

2. Povinnosť deklarovaná oficiálnym nariadením vlády č. 48/2020 Z. z.

Ak firma nepošle oznámenie o predĺžení lehoty a podá daňové priznanie v podstate oneskorene, t. j. do 30. 6. 2020, pričom aj zaplatí daň v tejto lehote, nebude musieť zaplatiť sankciu. Týka sa to aj tých subjektov, ktorí medzičasom už daňové priznanie k dani z príjmu podali a daň z príjmov ešte nezaplatili.

Záver:

Daňové priznanie môže spoločnosť podať a daň zaplatiť v predĺženej lehote uvedenej v oznámení (napríklad ak si stanoví termín do konca mája) alebo môže využiť automatické odpustenie sankcií v prípade, ak daňové priznanie podá a daň zaplatí namiesto mája až do 30. júna 2020. Tento špecifický „odklad“ nemusí daňovému úradu nijako oznamovať. Opora v tomto tvrdení existuje už v zmienenom nariadení vlády.

 

Pozrite si aj:

Nariadenie vlády: Štát odpustí sankcie za oneskorené daňové priznania

KORONA OPATRENIA: Najčastejšie otázky a odpovede - AKTUALIZOVANÉ a DOPLNENÉ k 26. 3.

Poznámky pod čiarou:


Autor: Ing. Nadežda Cígerová

Súvisiace odborné články

Súvisiace aktuality

Súvisiace príklady z praxe

Súvisiace právne predpisy ZZ SR

  • 595/2003 Z. z. Zákon o dani z príjmov
  • 48/2020 Z. z. Nariadenie o zániku daňového nedoplatku zodpovedajúceho nezaplatenej sankcii prislúchajúcej k zaplatenej dani z príjmov

Funkcie

Partner

Nastavenie súborov cookies

Táto webová stránka používa rôzne cookies pre poskytovanie online služieb, na účely prihlásenia, poskytovania obsahu prostredníctvom tretích strán, analýzu návštevnosti a iné. V súlade s platnou legislatívou prosíme o potvrdenie súhlasu alebo nastavenie vašich preferencií. Ďakujeme.

Viac informácií.