K zrušeniu registrácie pre daň môže dôjsť tak zo strany platiteľa dane, ako aj z úradnej moci, keď registráciu pre daň zruší správca dane. V praxi tak môže nastať situácia, že platiteľ dane môže zrušiť registráciu, ak splní zákonné podmienky, ale aj situácia, že platiteľ dane je povinný podať žiadosť o zrušenie registrácie.
A vo vymedzených podmienkach sám správca dane je subjektom, ktorý registráciu zruší platiteľovi dane. V článku si vysvetlíme uvedené možnosti, uvedieme si, aký je postup správcu dane pri zrušení registrácie, a taktiež si rozoberieme povinnosti, ktoré z toho vyplývajú platiteľovi dane v poslednom zdaňovacom období. Zameriame sa na vysvetlenie nového inštitútu odvodu dane z trhovej ceny a na príkladoch si ilustrujeme niektoré prípady, ktoré môžu v súvislosti so zrušením registrácie vzniknúť.
Obsah:
1. Kedy platiteľ dane môže požiadať o zrušenie registrácie
2. Kedy platiteľ musí požiadať o zrušenie registrácie
3. Postup správcu dane pri zrušení registrácie
4. Ako vysporiadať daňovú povinnosť v poslednom zdaňovacom období
5. Pomerné odpočítanie dane pri obstaraní
6. Zaplatenie zálohy a následné zrušenie registrácie
7. Inštitút trhovej ceny vo väzbe na bezodplatné dodania v roku 2025
8. Výnimky z uplatnenia trhovej ceny
9. Zrušenie registrácie skupiny
10. Zrušenie registrácie podľa § 7 alebo § 7a
11. Povinnosť odviesť daň po úmrtí podnikateľa
12. Záver
1. Kedy platiteľ dane môže požiadať o zrušenie registrácie
V zmysle § 81 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „zákon o DPH“) môže žiadosť o zrušenie registrácie pre daň podať platiteľ, ak je registrovaný:
- podľa § 4 zákona o DPH, a to najskôr po uplynutí jedného kalendárneho roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nepresiahol v predchádzajúcom kalendárnom roku 50 000 eur,
- podľa § 5 zákona o DPH, a to najskôr po uplynutí jedného kalendárneho roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, a odôvodnene predpokladá, že bude v tuzemsku uskutočňovať výlučne dodania tovarov a služieb podľa § 5 ods. 2 písm. a) až h) zákona o DPH.
Poznámka:
Je to zmena oproti legislatíve platnej do 31. 12. 2024. Do tohto dátumu platí znenie zákona, podľa ktorého zrušenie registrácie zahraničnej osoby, ktorá je platiteľom registrovaným podľa § 5 zákona o DPH, nie je podmienené minimálnym obdobím registrácie v trvaní jeden rok, ani preukázaním, z akých plnení dosiahla zahraničná osoba obrat v tuzemsku za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov.
Príklad č. 1:
SZČO podnikal od roku 2002 do 2025. V 03/2025 zrušil živnosť a zamestnal sa. Keďže prestal podnikať, podal na daňový úrad žiadosť o zrušenie registrácie pre daň. Za predchádzajúce zdaňovacie obdobie dosiahol obrat 40 000 eur. Zároveň je splnená podmienka, že uplynul 1 rok odo dňa, kedy sa stal platiteľom dane. Okrem príjmu z podnikania mu plynul príjem z prenájmu bytu podľa § 6 ods. zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov vo výške 12 000 eur. Mal podať žiadosť o zrušenie registrácie?
Riešenie:
V danom prípade síce ukončil podnikanie (zrušil živnostenské oprávnenie), avšak naďalej nakladá so svojím majetkom (bytom) s cieľom dosahovania zisku (príjmu). Zároveň po spočítaní príjmu zo živnosti a príjmu z prenájmu bytu dosiahol príjem vyšší, ako je prahová hodnota 50 000 eur. V danom prípade správca dane podnikateľovi registráciu pre daň nezruší.
Príklad č. 2:
Česká spoločnosť má registráciu pre daň podľa § 5 zákona o DPH od 1. 1. 2025. Keďže dôvodne predpokladá, že v ďalšom období už nebude dosahovať výnosy a nebude vystavovať faktúry s daňou, chce podať správcovi dane žiadosť o zrušenie registrácie. Je takýto argument dostačujúci?
Riešenie:
Správca dane zahraničnej spoločnosti nezruší registráciu pre daň. Jedna z podmienok pre zrušenie registrácie zahraničnej osoby je splnená (podmienka, že vie obhájiť predpoklad, že nebude mať plnenia s daňou), avšak prvá podmienka nie je splnená. Neuplynulo ešte obdobie kalendárneho roka odo dňa, kedy sa zahraničná spoločnosť stala platiteľom dane.
2. Kedy platiteľ musí požiadať o zrušenie registrácie
Platiteľ je povinný požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď prestal vykonávať podnikanie podľa § 3 ods. 2 zákona o DPH. Právnická ...
Vážený návštevník,
prístup do tejto sekcie majú len
UŽÍVATELIA PORTÁLU S PREDPLATENÝM PRÍSTUPOM.
Nemáte predplatený prístup?
Získajte prístup k celému obsahu, funkciám a službám:
Viac ako 12 000 aktuálnych dokumentov
Viac ako 90 aktuálnych videoškolení s obľúbenými lektormi
Tím odborníkov na telefóne a online chate každý pracovný deň
Pravidelné Online / Video rozhovory s odborníkmi
Osobný profil s Vašimi záložkami, históriou, poznámkami...
Mesačný prehľad najdôležitejších informácií e-mailom
Cena (ročný prístup): 499,38 € s DPH (406 € bez DPH)
Všetky výhody predplateného prístupu nájdete v časti O PORTÁLI
Súvisiace právne predpisy ZZ SR